Članovi Strukovne grupe agrara Županijske komore Virovitica
Izvor: HGK - ŽK Virovitica

Povoljni vremenski uvjeti omogućili jesensku sjetvu i berbu u optimalnim agrotehničkim rokovima

Objavljeno: 05. 10. 2018. , Ažurirano: 23. 10. 2018.

Strukovna grupa agrara ŽK Virovitica održala je svoju 80. sjednicu u ponedjeljak, 22. listopada, u tvrtki Dam Lozan. Uime tvrtke Dam nazočne je pozdravio i predstavio tvrtku direktor Marijan Mareković, a sjednicom je predsjedao predsjednik Strukovne grupe Zlatko Pleše.

Raspravljalo se o aktualnom stanju u agraru na području Virovitičko-podravske županije, s posebnim osvrtom na berbu kasnih usjeva roda 2018. godine i jesensku sjetvu. Berba kasnih usjeva pri završetku je, a prinosi su, ovisno o kulturi, vremenskim uvjetima i strukturi tla, prosječni do izuzetno dobri. Berba duhana je završena, ali nepovoljni vremenski uvjeti tijekom vegetacije odražavaju se na količinu i svojstva duhana.

U plasmanu poljoprivrednih proizvoda postoji zastoj zbog uvoza pojedinih agrokultura, nedostatnih kapaciteta transportnih tvrtki (primarno manjak vozača), a ponuda je zbog dobrih prinosa viša u odnosu na postojeću potražnju, što je snizilo trenutnu cijenu. Velik problem u poljoprivrednoj proizvodnji kod radno intenzivnih kultura, osobito u proizvodnji duhana, vinogradarstvu i povrtlarstvu, nedostatak je radne snage. Investira se u najsuvremeniju poljomehanizaciju, čime se kompenzira manjak radnika, ali to povećava proizvodne troškove.

Očit je trend nezainteresiranosti mladih za poljodjelska zanimanja unatoč tome što tvrtke sudjeluju u troškovima takvoga školovanja. Tako je, primjerice, u usmjerenjima za ta zanimanja, u kojima je upisivano i do 40 učenika, ove školske godine bilo prijavljeno samo pet učenika.

Svi organizatori proizvodnje osigurali su potreban repromaterijal za jesensku sjetvu koja se na području Virovitičko-podravske županije obavlja u optimalnim agrotehničkim rokovima.

Za daljnji razvoj kultura zasijanih u jesenskoj sjetvi neophodne su najavljene kiše koje će poboljšati stanje ozimih usjeva.

Istaknuto je da organizatori proizvodnje vode brigu o tome da njihova proizvodnja i proizvodnja kooperanata bude u skladu s propisanim normama o pravilnoj primjeni sredstava za zaštitu bilja.

Uvođenje pojedinih povrtlarskih kultura na većim površinama, u dogovoru i za potrebe poznatih poslovnih partnera u prehrambenoj industriji, dalo je izuzetne rezultate u ostvarenoj kvaliteti i proizvedenim količinama, te se očekuje uvođenje i povećanje površina pod ostalim povrtlarskim kulturama.

Direktor ŽK Virovitica Milan Vanđura animirao je članove Strukovne grupe agrara da radi brendiranja i većeg plasmana svojih proizvoda sudjeluju na sajmovima i izložbama u zemlji i inozemstvu, u organizaciji Središnjice i Županijske komore Virovitica. Upoznao ih je i s početkom izgradnje multifunkcionalne hale, primarno za Viroexpo – međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede u Virovitici, ali i za ostale poslovne sadržaje, što će omogućiti kvalitetniji i učinkovitiji nastup svih sudionika tog sajma.

Viša stručna suradnica za poljoprivredu Andrea Poslek upoznala je članice s projektom Hrvatske gospodarske komore Digitalna komora i pozvala ih da se registriraju na portalu digitalnakomora.hr na kojem je omogućen besplatan pristup nizu relevantnih poslovnih informacija, korisnih i bitnih za kreiranje poslovnih odluka i aktivnosti u njihovim tvrtkama.