Održan 6. Forum obiteljskog smještaja u Dubrovniku

Objavljeno: 19. 03. 2019. , Ažurirano: 27. 03. 2019.

U Dubrovniku je 26. ožujka održan šesti Forum obiteljskog smještaja za regiju Dalmacija – Dubrovnik, u organizaciji Županijske komore Dubrovnik i Turističke zajednice Grada Dubrovnika.

Na ovogodišnjem Forumu privatni iznajmljivači imali su priliku saznati novosti koje donosi Pravilnik o kategorizaciji i razvrstavanju objekata, kreditne mogućnosti HBOR-a namijenjene investiranju u obiteljski smještaj te rezultate i planove za daljnji razvoj obiteljskog turizma u RH.

U pozdravnom govoru Terezina Orlić, v.d. predsjednice HGK – ŽK Dubrovnik, poručila je sudionicima: "Forum organiziramo već niz godina. Više je od 65 posto kreveta u Dubrovačko-neretvanskoj županiji upravo u privatnom smještaju te više od 50 posto noćenja upravo ide prema toj vrsti smještaja. To je podatak o kojemu trebamo mnogo razmišljati i brojka koja govori sama za sebe, ona pokazuje našu snagu. Ujedno, to je i izazov - kako u ovim vremenima, kada su se na tržište vratile zemlje poput Grčke i Turske, biti još konkurentniji, kako biti bolji i gostima pružiti doživljaj koji će zapamtiti. To nije pitanje samo kvalitetnog smještaja već i ostalih aktivnosti. Ove godine, u suradnji s Ministarstvom turizma i HBOR-om, imamo poseban program povoljnoga kreditiranja uz sufinanciranje Ministarstva. Vjerujem da će taj program biti naročito dobar za sljedeću turističku sezonu

Krajem prošle godine na snagu je stupio novi Pravilnik o kategorizaciji i razvrstavanju objekata u privatnom smještaju. Izmjene koje donosi Pravilnik, uime Službe za gospodarstvo Ureda državne uprave Dubrovačko-neretvanske županije okupljenima je predstavila Stane Đivanović: "Pravilnik je zapravo dopuna Zakonu koji donosi usklađenje određenog broja smještajnih jedinica. Zakon je podijelio objekte u tri skupine. Svi oni koji su dobili rješenje do 2000. godine, moraju se uskladiti, odnosno podnijeti zahtjev do 17. studenoga 2019. godine. Druga kategorija su svi oni koji su dobili rješenje od 2000. do 2004. godine, oni zahtjev trebaju podnijeti najkasnije do 17. studenoga 2021. U treću kategoriju ulaze oni koji su svoja rješenja dobili od 2004. do 2008., a zahtjev trebaju podnijeti do 17. prosinca 2022. godine. Sve se to čini vrlo dalekim, no ako se pobliže uđe u samu problematiku, vidjet ćete da vrijeme jako brzo leti. Privatni iznajmljivači koji su rješenja dobili nakon 2008. godine ne trebaju se usklađivati i nastavljaju normalno s radom."

Kreditne linije koje su dostupne privatnim iznajmljivačima predstavio je Siniša Špoljarec, pomoćnik direktora Sektora kreditiranja Hrvatske banke za obnovu i razvoj. Potrebu za financiranjem privatnog smještaja u HBOR-u uočili su već 2016., na inicijativu Zajednice obiteljskog smještaja, kad su započeti razgovori s poslovnim bankama u Hrvatskoj koje u tom trenutku nisu znale kako ocijeniti kreditni rizik privatnih iznajmljivača, što je dovelo do poboljšanja njihovih modela i velike ponude komorcijalnih turističkih kredita na tržištu.

To nisu krediti za koje trebate imati plaću da biste ih dobili, ne radi se ni o nenamjenskim kreditima, već kreditima kod kojih se ocjenjuju vaši prihodi od iznajmljivanja objekata. HBOR je uspio sklopiti suradnju s dvije poslovne banke, Hrvatskom poštanskom bankom i Podravskom bankom. Baš je jučer Podravska banka odobrila prvi ovakav kredit. Ciljevi ovakvih kreditnih linija povećanje su kvalitete objekata, odnosno njihova obnova i adaptacija te proširenje njihova sadržaja, a krajnji su korisnici građani iznajmljivači. Turistički kredit ove vrste nije namijenjen izgradnji novih smještajnih jedinca. Dodatni sadržaji mogu biti unutarnji i vanjski bazeni, wellness-oaze, prateći objekti za sport i rekreaciju. Kredit se ne može koristiti za kupnju automobila, bicikala, kajaka i drugih vozila.

U sklopu Foruma, zamjenica gradonačelnika Dubrovnika Jelka Tepšić upoznala je prisutne s projektom Poštujmo Grad - Respect the city, v. d. direktorice ŽK Dubrovnik Nikolina Trojić predstavila je rezultate i daljnji razvoj obiteljskog turizma u Hrvatskoj, a direktorica Turističke zajednice Grada Dubrovnika Romana Vlašić prisutnima je predočila rezultate istraživanja TOMAS za Dubrovnik za ljeto 2018. godine.