U ŽK Split održana 2. konferencija Putničke agencije partneri domaćinima

Objavljeno: 18. 05. 2018. , Ažurirano: 22. 05. 2018.

U HGK – Županijskoj komori Split 16. svibnja održana je drugu godinu zaredom konferencija Putničke agencije partneri domaćinima. Konferencija je rezultat suradnje Strukovne grupacije putničkih agencija i Sekcije Zajednice obiteljskog turizma ŽK Split, a cilj joj je bio približiti pružateljima usluga smještaja u domaćinstvu (domaćinima) djelatnost putničkih agencija, koje im mogu olakšati poslovanje i omogućiti stvaranje prednosti nužne za bolje pozicioniranje na konkurentnom turističkom tržištu.

Na konferenciji je svoje usluge predstavilo šest putničkih agencija s područja Splitsko-dalmatinske županije, nakon čega su održani individualni poslovni razgovori privatnih iznajmljivača i predstavnika agencija.

Razgovori iznajmljivača i putničkih agencija; Izvor: HGK

Putničke agencije predstavile su brojne prednosti ovog kanala prodaje poput prisutnosti na više stranih portala odjednom, i to na izvornom jeziku zemlje gosta, prisutnosti kod stranih partner agencija i turoperatora, sigurnosti kod otkaza rezervacije gosta, komunikacije s gostom na izvornom jeziku, stalnog širenja mreže prodajnih kanala, većeg izbora načina plaćanja za gosta, savjeta kod marketinške prezentacije smještajnog objekta, smanjene administracije za domaćina jer nije potreban obračun i naplata PDV-a na proviziju agencije, što je sve u konačnici neprocjenjivo za konačan dojam gosta koji će ostaviti u komentarima.

''Iako je rad putem portala zasigurno dobar način poslovanja, znatno je zahtjevniji po pitanju angažmana samog iznajmljivača. Putničke agencije nude različite razine usluga, od potpunog upravljanja apartmanom do samo povremenog punjenja, prijave i odjave gostiju te ad hoc gostiju'', rekla je na skupu Nataša Bušić iz Odsjeka za turizam ŽK Split.

Pružanje usluga obiteljskog smještaja cjelokupan je poslovni proces za koji su potrebna znanja iz raznih područja poslovanja, poput primjerice marketinga, informatike, zakonskih regulativa, stranih jezika, a njih iznajmljivač može dobiti upravo u partnerskom odnosu s putničkom agencijom. Stoga je Županijska komora Split još prošle godine započela s ovakvim konferencijama, a ove godine putničke agencije kao partneri predstavili su se i u Makarskoj. Nastavak se planira na jesen, i to konferencijama Putničke agencije partneri u Omišu te Supetru na otoku Braču.