Izvor: HGK

12. Kongres ženskog poduzetništva u Pescari

Objavljeno: 28. 11. 2022.

 12. Kongres ženskog poduzetništva Jadransko jonskog područja održan je od 23. do 24. studenog u Pescari, u sklopu Jadranskog foruma inovacija "Visionaria", kojega su organizirale Gospodarska komora Chietti - Pescara i njezina razvojna agencija.

Ovogodišnji Kongres imao je za cilj pružiti međuregionalnu perspektivu o najboljim praksama i prevladavajućim izazovima u povećanju ekonomskog osnaživanja žena i poduzetničkih aktivnosti u Jadransko-jonskoj makro regiji.

nikolina pescara.jpeg

Nikolina Trojić; Izvor: JJF

Na panel raspravi pod nazivom "Osnaživanje žena za poslovni razvoj - uloga gospodarskih komora" sudjelovale predstavnice privatnog sektora, predstavnice sveučilišta te gospodarskih komora iz Italije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Grčke i Hrvatske. Hrvatska predstavnica bila je predsjednica Županijske komore Dubrovnik, Nikolina Trojić.

Trojić se osvrnula na  Hrvatsku udrugu poslovnih žena - Krug, osnovanu pod pokroviteljstvom HGK i od početka snažnom ulogom u potpori i afirmaciji žena u poduzetničkim vodama, ali i potpori Komore u stvaranju institucionalnih pretpostavki za rušenje "staklenog stropa" s kojim se žene susreću u profesionalnom samoostvarenju. Predstavila je projekt bespovratnih potpora ženama poduzetnicama u Dubrovniku, koji je inicirala upravo ŽK Dubrovnik u suradnji s Udrugom Krug. Naglasila je da su kvote o zastupljenosti žena još uvijek nužne dok god se ne izjednači participiranje žena i muškaraca u raspodjeli svjetskog bogatstva te udjela u prihodima.

Zaključci vezeni  za  dodirnute teme Kongresa u Pescari su trajna potpora i osnaživanje žena za ulazak u poduzetništvo, za razvoj poslovanja u kontekstu pitanja održivosti i inovacija, a sve s naglaskom na ulogu žena na tržištu rada i na ulogu komorskog sustava u praćenju malih i srednjih poduzeća;  na prednostima umrežavanja žena u Jadransko-jonskoj regiji i neophodnu institucionalnu „kvotiranost“, kako u poduzetništvu tako i u diobi vlasti na lokalnoj i nacionalnoj sferi.