Županijska komora Zadar na okruglom stolu EU-Turkey Chambers Forum u Bruxellesu

Objavljeno: 13. 02. 2017. , Ažurirano: 13. 02. 2017.

ŽK Zadar sudjelovala je 2. veljače na okruglom stolu EU-Turkey Chambers Forum (ETCF) Phases I & II Impact Assessment & Business Dialogue Consultation u briselskom predstavništvu Turkish Chambers of Commerce (TOBB), koji je organizirala Udruga europskih trgovinskih i industrijskih komora (Eurochambres). Nakon dva ovakva skupa turskih gospodarskih komora održanih prethodnog tjedna u Ankari i Istambulu, u Bruxellesu su se okupili predstavnici petnaestak europskih komora.

Analizirali su učinke dosadašnjih dviju faza projektnog programa ETCF i ETCF II te su dali prijedloge za sljedeću fazu ovog programa suradnje europskih i turskih komora, s ciljem povećanja kapaciteta turskih komora i njihove uloge u procesu pridruživanja Turske EU. Županijska komora Zadar sudjelovala je u jednom (projekt BRIDGE) od ukupno 20 projekata druge faze ETCF. Tom prilikom bila je i domaćin studijskog putovanja kolegama iz Brodarske komore iz Istanbula (IMEAK).

Ocijenili su da je provedba projekata pružila nove mogućnosti za upoznavanje i jačanje razumijevanja između turskih komora i njihovih kolega iz EU. Brojnim seminarima, uspostavljenim partnerstvima, stipendiranjem polaznika Eurochambersovih akademija, studijskim putovanjima i drugim projektnim aktivnostima, uz povećanje stručnih kapaciteta turskih komora, poboljšano je razumijevanje i znanje o Turskoj u EU. Sudionici okruglog stola dali su svoje prijedloge za stvaranje sljedeće faze ETCF, svjesni trenutnoga negativnog političkog ozračja u procesu zbližavanja Turske i EU. Za suradnju europskih i turskih komora, to ne bi smjela biti prepreka jer, kako je jedan od sudionika okruglog stola rekao: "Kad politika zapne, gospodarstvo mora napraviti dvostruki napor."