Znanstveno stručni seminar Lean proizvodnja odljevaka
Izvor: HGK

Predstavljen projekt Metalci su (opet) IN na 9. znanstveno-stručnom seminaru Lean proizvodnja odljevaka

Objavljeno: 28. 10. 2016. , Ažurirano: 21. 11. 2016.

Cilj je seminara predavanjima o implementaciji segmenata lean proizvodnje dokazati dodanu vrijednost proizvodnje odljevaka.

Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Naravoslovnotehniški fakultet Univerze v Ljubljani i Županijska komora Sisak, uz pokroviteljstvo Sveučilišta u Zagrebu, organizirali su deveti znanstveno-stručni seminar Lean proizvodnja odljevaka, u petak, 18. studenoga u ŽK Sisak.

Cilj je bio seminara predavanjima o implementaciji segmenata lean proizvodnje dokazati dodanu vrijednost proizvodnje odljevaka. Predstavnici obrazovnih institucija iznijeli su najnovija znanstvena istraživanja dok su gospodarstvenici opisali svoja konkretna iskustva i primjenu istraživanja. Kako je lean proizvodnja bila glavna tema ovoga stručnoga skupa, prodekanica za znanost Metalurškog fakulteta, dr. Zdenka Zovko Brodarac opisala je svoja iskustva sa studijskog putovanja u Japanu gdje je na primjeru japanskih tvrtki proučila uvođenje leana u proizvodnju. Bilo je riječi o organizacijskoj strukturi, reverzibilnom inženjerstvu, ali i dobroj praksi pripreme proizvodnje te obrade taljevina.

Viša stručna suradnica ŽK Sisak, Aneta Radoš, tom je prilikom predstavila projekt Metalci su (opet) IN. Cilj je projekta, koji su pokrenuli Strukovna grupacija metaloprerađivača ŽK Sisak u suradnji sa Zajednicom za razvoj ljudskih potencijala pri HGK i portalom Posao.hr, približiti metaloprerađivačka zanimanja učenicima osnovnih i srednjih škola te ih motivirati da ih odaberu kao svoj poziv ili im približiti njihov budući posao i poslodavce, ako su ga već odabrali. Radoš je tom prilikom pozvala tvrtke, a i sve ostale koji prepoznaju interes za suradnju, da se obrate Strukovnoj grupaciji metaloprerađivača Županijske komore Sisak radi mogućnosti uključivanja u projektne aktivnosti.

Sudionici skupa razgledali su i izložbu fotografija Miroslava Arbutine Ljudi u industriji, koja je otvorena u listopadu ove godine te će biti stalno postavljena u Poslovnom klubu ŽK Sisak kao jedna od aktivnosti projekta.

Seminaru je prisustvovalo 50-ak sudionika iz ljevaonica u regiji (Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina).