Izvor: HGK

U ŽK Sisak održan seminar Belgija – vaše poslovno odredište u srcu Europe

Objavljeno: 27. 04. 2017. , Ažurirano: 25. 05. 2017.

Na seminaru su predstavljene i mogućnosti besplatnog tromjesečnoga korištenja ureda u Bruxellesu za hrvatske poduzetnike.

Gospodarski i trgovinski ured Kraljevine Belgije u RH i Županijska komora Sisak organizirali su 18. svibnja seminar Belgija – vaše poslovno odredište u srcu Europe. Cilj je seminara bio malim i srednjim tvrtkama iz Sisačko-moslavačke županije približiti mogućnosti poslovanja s belgijskim partnerima.

Nakon uvodnog obraćanja predsjednika ŽK Sisak Borisa Mesarića i veleposlanika Kraljevine Belgije u RH Philippea Benoita, voditelj Gospodarskog i trgovinskog ureda Kraljevine Belgije u RH Antonio Garcia upoznao je sisačko-moslavačke poduzetnike s poslovnom kulturom u Belgiji, običajima i poželjnim načinom ophođenja u poslovnoj komunikaciji.

Belgija_2.jpg
Boris Mesarić, predsjednik ŽK Sisak i Philippe Benoit, veleposlanik Kraljevine Belgije u RH; Izvor: HGK

Garcia je predstavio primjere dobre prakse suradnje hrvatskih i belgijskih tvrtki te mogućnosti besplatnoga korištenja ureda u Bruxellesu za hrvatske poduzetnike u razdoblju dugom tri mjeseca. Istaknuo je da je to odlična prilika za poduzetnike s obzirom na to da tri mjeseca besplatno koriste radni prostor, bežičnu internetsku vezu, pristup e-biblioteci Invest in Brussels, zatim sobe za sastanke, odvojeni prostor te salon za odmor. Više informacija o navedenoj usluzi poduzetnici mogu pronaći na stranici www.investinbrussels.com.

Antonio Garcia.jpgAntonio Garcia, voditelj Gospodarskog i trgovinskog ureda Kraljevine Belgije u RH; Izvor: HGK

Predstavnici tvrtki IPS Konzulting d. o. o., Silac Optics d. o. o., Hidraulika Kutina d. d. i MMM Vukelić d. o. o. govorili su o svojim dosadašnjim iskustvima u poslovanju s Belgijom. Istaknuli su da su njihova iskustva pozitivna, a profesionalna odgovornost belgijskih partnera na visokoj razini.

Tvrtku IPS Konzulting d. o. o. iz Siska osnovala je belgijska tvrtka DLV Group te ima tehničku i profesionalnu potporu belgijskih tvrtki Innolab i Pantarein. Specijalizirana je za poljoprivredni i prehrambeno-prerađivački sektor, a nudi usluge savjetovanja, izrade studija i razvoj projekata te primjenu održivih tehnologija. Voditeljica ureda i specijalistica za obnovljive izvore energije Ana-Marija Špicnagel Ćurko objasnila je kako je došlo do suradnje s Belgijcima te da su odabrali upravo Sisačko-moslavačku županiju za otvaranje ureda očekujući mnoga ulaganja pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji. Pohvalila je suradnju s belgijskim partnerima te istaknula da je od njih mnogo naučila.

Ana-Marija Špicnagel Ćurko.jpg
Ana-Marija Špicnagel Ćurko, direktorica IPS Konzalting d.o.o.; Izvor: HGK

I tvrtka Silac Optics d. o. o. iz Velike Gorice primjer je iskustva belgijske tvrtke na hrvatskom tržištu, o čemu je govorila Anita Hozjan. Također je naglasila da su belgijski partneri velika logistička i financijska potpora, partnerski odnosi s njima uistinu su partnerski te da su pouzdani i ugodni suradnici koji poštuju svaki poslovni dogovor.

Dubravko Bazina iz tvrtke Hidraulika Kutina d. d., govorio je o poslovnom odnosu s Belgijancima iz perspektive poslovnog iskustva hrvatske tvrtke na belgijskom tržištu. Rekao je kako su ih njihovi kupci iz Belgije prepoznali i stupili s njima u kontakt te naglasio da je za to zaslužna upravo kvaliteta proizvoda. Bazina je istaknuo da je prilikom izlaska na inozemna tržišta itekako važno sudjelovanje na inozemnim sajmovima, gdje im je veliku potporu pružila Hrvatska gospodarska komora. Tako su se predstavili inozemnim partnerima, a kvaliteta proizvoda čimbenik je koji im privlači nove kupce.

Belgija_3.jpg

Tvrtka MMM Vukelić d. o. o. iz Novske također je primjer izvrsne suradnje hrvatske tvrtke na belgijskom tržištu. Vlasnik Marijan Vukelić također je naglasio profesionalne odnose s Belgijcima. Istaknuo je njihovu točnost u plaćanju i obavljanju drugih poslovnih obaveza te razumijevanje koje pokazuju ako u nekome trenutku, iz objektivnih razloga, nije u stanju ispuniti preuzetu obvezu.

Jelena Ravlić iz Sektora za međunarodne poslove i EU pri HGK predstavila je prisutnima usluge koje HGK nudi poduzetnicima pri izlasku na inozemna tržišta. Navela je nekoliko primjera povezivanja hrvatskih tvrtki s inozemnim partnerima putem Europske poduzetničke mreže te najavila organizaciju poslovne delegacije hrvatskih tvrtki u Bruxelles, koja će se održati u rujnu ove godine.

Seminar je nastavak izvrsne suradnje Županijske komore Sisak i Gospodarskog i trgovinskog ureda Kraljevine Belgije u RH u povezivanju poduzetnika Sisačko-moslavačke županije s belgijskim partnerima.