Predsjednik HGK Luka Burilović
Izvor: HGK

Istraživanje HGK: Radna snaga, pravosuđe i porezni sustav i dalje najveći izazovi za poduzetnike

Objavljeno: 30. 01. 2018. , Ažurirano: 30. 01. 2018.

"Zbog stabilnog rasta globalnog okruženja, najveći optimizam očekivano je prisutan kod proizvođača izvoznika. Ipak, dostupnost radne snage ostaje kao jedan od faktora za koji poduzetnici smatraju da će u najvećoj mjeri negativno utjecati na poslovanje. Stoga trebamo nastaviti s razvojem dugoročnih mjera usklađivanjem potreba tržišta rada s obrazovnim sustavom, pri čemu je to posebice važno u slučaju dualnog strukovnog obrazovanja i industrija koje trpe najveće posljedice manjka radnika, kao što su građevinska industrija i turizam", rekao je predsjednik HGK Luka Burilović, komentirajući istraživanje Hrvatske gospodarske komore o poslovnim očekivanjima poduzetnika za prvih šest mjeseci 2018. godine.

Prema rezultatima istraživanja, što se tiče prihoda vlada umjereni optimizam, odnosno ujednačen je broj poduzetnika koji očekuju iste prihode (41%) i onih koji očekuju njihov rast (42%). Više od 50% ispitanih poduzetnika očekuje da će prihodi na inozemnom tržištu biti veći ili na istoj razini u sljedećih šest mjeseci, što je u skladu s aktualnim kretanjem izvoza te stabilnim rastom EU kao najznačajnijeg tržišta. Najoptimističniji su poduzetnici u prerađivačkoj industriji, koji su pretežno i izvoznici te svoj optimizam uglavnom i temelje na stabilnom rastu globalnog okruženja.

Jednak je postotak poduzetnika koji očekuju da će investicije u narednih pola godine biti veće (39%) i onih koji očekuju da će ostati na istoj razini (39%) kao i u prethodnom razdoblju. Gotovo 2/3 ispitanika ne očekuje povećanje zaposlenih, što odgovora aktualnim kretanjima na tržištu rada – stagnaciji, odnosno blagom rastu zaposlenosti, dok manje od 30% tvrtki očekuje povećanje broja zaposlenih.

Većina tvrtki ne očekuje promjene u općim uvjetima poslovanja, što može biti uzrokovano i izostankom najave novih reformi koje bi utjecale na bolja poslovna očekivanja poduzetnika. Od faktora koji će najpozitivnije utjecati na poslovanje najviše je poduzetnika izdvojilo daljnji rast inozemne i domaće potražnje, dok se dostupnost radne snage, pravosuđe i porezni sustav najviše ističu kao faktori s negativnim utjecajem.

Poslovna očekivanja polugodišnje je istraživanje Hrvatske gospodarske komore o očekivanjima poslovnih subjekata registriranih u Hrvatskoj za narednih šest mjeseci, koje se provodi s ciljem praćenja poduzetničkog raspoloženja te određivanjem uzroka promjena tog raspoloženja. Anketa je provedena na 380 ispitanika, a pitanja se odnose na prognoze ključnih pokazatelja poslovanja poput prihoda, ulaganja, broja zaposlenih, prognoze općih uvjeta poslovanja te najvećih izazova odnosno ograničavajućih faktora.