Održan sastanak u ŽK Osijek o Kodeksu otkupa žitarica i uljarica za 2017. godinu

Objavljeno: 12. 06. 2017. , Ažurirano: 21. 06. 2017.

Sastanak Stručnog savjeta za praćenje stanja u proizvodnji i preradi žitarica i uljarica pri Ministarstvu poljoprivrede održan je 19. lipnja u HGK - Županijskoj komori Osijek, a raspravljalo se o Kodeksu otkupa žitarica i uljarica za 2017. godinu.

Na sastanku su sudjelovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, gospodarskih subjekata mlinsko-pekarske industrije, trgovaca žitaricama, BC instituta, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku te Hrvatske poljoprivredne i Hrvatske gospodarske komore.

Proizvođači žitarica su na dosadašnji Kodeks otkupa žitarica i uljarica imali primjedbe jer su njegove odredbe smanjivale otkupnu cijenu njihova uroda. Nakon šire rasprave predloženo je da Kodeks otkupa žitarica i uljarica za 2017. godinu ima četiri razreda s tim da se posebno vrednuje premium kvaliteta kada pšenica sadrži iznad 15% proteina. Pri tome bi u I klasu pšenice ulazila ona s iznad 13,5% proteina, u II klasu s 13,4 do 12,5% proteina, u III klasu s 12,4 do 11%, a u IV klasu pšenica s manje od 11% proteina. Prijedlog Hrvatske poljoprivredne komore je bio da u III klasu ulaze pšenice s 12,4 pa do 10,5%, dakle nešto širi raspon koji je bio i prethodne 2016. godine, ali su rekli da će se o prvobitnom prijedlogu očitovati u slijedećih nekoliko dana.

U daljnjoj raspravi je istaknuto da je neophodno donijeti Zakon o farmerskom sjemenu, Pravilnik o visini zavisnih troškova prijema i otpreme robe, zatim objaviti sortnu listu kvalitetnih vrsta pšenice koje daju odlične proizvodne rezultate te regulirati odnose s Hrvatskim željeznicama kako bi cijena prijevoza žitarica i uljarica bila u skladu sa cijenama u susjednim državama.