Radionica u ŽK Osijek o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca


Objavljeno: 21. 03. 2017. , Ažurirano: 28. 03. 2017.


Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Agencijom za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca, održala je u Županijskoj komori Osijek 27. ožujka radionicu o primjeni Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, na kojoj je bilo nazočno petnaest predstavnika poslodavaca, stečajnih upravitelja, odvjetnika i sindikalnih povjerenika.

Zakonom o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca (NN  86/08, 80/13 i 82/15) regulirane su vrste, opseg i način ostvarivanja prava pred Agencijom za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja, a i u slučaju blokade računa poslodavca.

Ravnatelj Agencije Ivan Madunić govorio je o razlozima i cilju osnivanja Agencije te o zakonskom okviru osiguranja potraživanja radnika, a najavio je donošenje novoga Zakona o radničkim tražbinama.

"Korištenjem prikladnih zakonskih instrumenata, radnicima se omogućava ostvarenje prava koja nisu mogli ostvariti kod poslodavca, a poslodavci mogu u kraćem periodu premostiti svoje probleme te osigurati radnicima ostvarenje prava na barem minimalnu plaću", rekao je Madunić. Republika Hrvatska za ovu namjenu osigurala je u proračunu iznos od 50 milijuna kuna.

S obzirom na nisku razinu korištenja prava koja su, prema Zakonu o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, na raspolaganju i radnicima i poslodavcima, Agencija i HGK odlučile su se na održavanje ovih radionica, kako bi se i radnike i poduzetnike upoznalo s mogućnostima koje mogu ostvariti prema Zakonu.

O procedurama te o razini ostvarenja prava u slučaju stečaja i blokade računa poslodavca govorio je Nikola Blažić iz Odjela pravnih, kadrovskih i općih poslova Agencije. Prava koja radnici mogu ostvariti jesu isplata plaće, odnosno naknade plaće, isplata naknade plaće za bolovanje na teret poslodavca, sve  u iznosu minimalne plaće do tri mjeseca te isplata doprinosa na plaću. Osim isplate ovih naknada, u slučaju stečaja poslodavca radnici imaju pravo i na isplatu neisplaćene naknade za neiskorišteni godišnji odmor na koji je radnik stekao pravo do otvaranja stečaja, na neisplaćenu otpremninu u iznosu do polovice najvišeg iznosa zakonom propisane otpremnine te na isplatu jedne trećine pravomoćno dosuđene naknade štete zbog pretrpljene ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

O svojim iskustvima u korištenju instrumenata iz Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, s djelatnicima Agencije raspravljali su stečajni upravitelji. Predavači Madunić i Blažić dali su nazočnim stečajnim upraviteljima, odvjetnicima, poduzetnicima i predstavnicima sindikata praktične savjete za bolje i brže ostvarivanje prava prema ovom Zakonu te su odgovarali na njihova pitanja.