Poduzetnici se u Koprivnici susreli s Predsjednicom RH

Objavljeno: 14. 12. 2017. , Ažurirano: 15. 12. 2017.

Tijekom svog trodnevnog boravka u Koprivničko-križevačkoj županiji 14. prosinca, u koprivničkom Kinu Velebit, predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović susrela se s poduzetnicima i obrtnicima iz Koprivničko-križevačke i Bjelovarsko-bilogorske županije te su razgovarali o aktualnoj situaciji u gospodarstvu.

„Želja mi je bila izravno se susresti s obrtnicima i poduzetnicima, ovakvi susreti su izvrsna prigoda na skretanje pozornosti na gospodarstvo, malo i srednje poduzetništvo, obrtništvo i poljoprivredu. Uravnotežen razvoj teško se može postići bez razvoja i rasta naših tvrtki i obrta, koji otvaraju nova radna mjesta i motor su razvoja lokalnih zajednica. Vidljivo je da su svi u lokalnoj samoupravi, od župana pa do gradonačelnika i načelnika uključeni u ostvarenje zajedničke misije, a to je olakšati poduzetnicima i obrtnicima poslovanje i stvoriti poticajno investicijsko okruženje“, rekla je predsjednica Grabar Kitarović na početku sastanka.

Uvodno predsjednik HGK - Županijske komore Bjelovar Jakov Ćorić, predsjednik Obrtničke komore Koprivnica Zvonko Pecikozić, predsjednik Obrtničke komore Bjelovar Goran Grgić, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren i dožupan Bjelovarsko-bilogorske županije Neven Alić.

Predsjednik HGK Županijske komore Koprivnica Mirko Habijanec, govoreći o problemima poduzetnika osvrnuo se na problem nedostatka radne snage, odlaska mladih u inozemstvo, birokratske barijere, radno zakonodavstvo, kvote za uvoz radnika. Habijanec je zamolio predsjednicu da u okviru svojih ovlasti pomogne da se dualni sustav obrazovanja po germanskom modelu što prije uvede u RH.

„Dobila sam uvid u stanje na terenu i probleme, često su oni administrativni, problematična je komunikacija s ministarstvima, agencijama, tu je i sustav PDV-a, povlačenje sredstava iz europskih fondova, naplata od dobavljača, monopol na tržištu, kako plasirati svoje proizvode u inozemstvo i tako dalje. Mi ćemo napraviti preporuke ministarstvima i nadam se da će to biti dobra podloga“,  dojmovi su predsjednice nakon sastanka.