Ljubica Herceg, HGK; Ivan Kesić, MPPI; Zoran Kalauz i Denis Špac, Tahograf d.o.o.
Izvor: HGK

Održano predavanje tvrtke Tahograf za profesionalne vozače

Objavljeno: 13. 04. 2017. , Ažurirano: 22. 05. 2017.

Sektor za promet Hrvatske gospodarske komore i Županijska komora Čakovec u suradnji s tvrtkom Tahograf d. o. o. i Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture održali su 17. svibnja predavanje Radno vrijeme profesionalnih vozača i nove generacije tahografa radi što bolje informiranosti i edukacije članica te posljedičnog povećanja konkurentnosti na tržištu EU, odnosno podizanja sigurnosti cestovnog prometa. Predavači su bili Zoran Kalauz i Denis Špac iz tvrtke Tahograf d. o. o. i Ivan Kesić iz Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture.

Predavači su predstavili prednosti treće generacije digitalnih tahografa s aspekta vozača i poslodavaca s jedne i inspekecijskih službi s druge strane. Upotreba digitalnih tahografa osigurava veću sigurnost na cestama, bolju zaštitu vozača te suzbija nelojalnu konkurenciju. Podsjetili su na obveze vozača u njihovu korištenju i skrenuli pozornost na učestale pogreške.

Republika Hrvatska je u svibnju 2008. godine donijela Zakon o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za bilježenje u cestovnom prijevozu kako bi naše propise uskladila s propisima EU, a nedavno su donesene izmjene i dopune istog Zakona. Obveza uvođenja digitalnog tahografa predviđena je do 15. lipnja 2019.

Besplatna edukacija rezultat je potpisanog Sporazuma o suradnji Hrvatske gospodarske komore i tvrtke Tahograf d. o. o. koji obuhvaća programe Tahografovih edukacija komorskih članica, izrade zajedničkih projekata, studije i elaborate iz područja prometa i logistike te niz drugih aktivnosti od zajedničkog interesa.