U ŽK Bjelovar održana edukacija o propisima i praksi u zaštiti osobnih podataka

Objavljeno: 19. 01. 2017. , Ažurirano: 07. 02. 2017.

Agencija za zaštitu osobnih podataka, u suradnji s HGK – Županijskom komorom Bjelovar, održala je 1. veljače edukaciju Zaštita osobnih podataka – zakonodavni okvir i praksa.

Edukacija, održana u sklopu kampanje povodom obilježavanja Europskog dana zaštite osobnih podataka, bila je namijenjena članicama Hrvatske gospodarske komore – voditeljima zbirki osobnih podataka, odnosno službenicima za zaštitu osobnih podataka, radi jasnijeg razumijevanja pravnog područja zaštite osobnih podataka, a time i kvalitetnije i učinkovitije primjene Zakona o zaštiti osobnih podataka u svakodnevnom radu.

Prema Zakonu o zaštiti osobnih podataka ("Narodne novine", broj 103/03, 118/06, 41/08, 130/11; 106/12 - pročišćeni tekst), prekršaj u postupku obrade ili rukovanja osobnim podatcima kažnjava se novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 40.000,00 kn za pravnu osobu i 5.000,00 do 10.000,00 kn za odgovornu osobu. Zbog toga je na edukaciji naglašena potreba zakonite i povjerljive obrade osobnih podataka, korištenje novih informacijskih tehnologija u obradi osobnih podataka i primjena organizacijskih, kadrovskih i tehničkih mjera zaštite osobnih podataka koje su voditelji zbirki dužni provoditi u svakodnevnom radu.

Edukaciju su provele djelatnice stručnih službi Agencije za zaštitu osobnih podataka Ivana Žiljak i Nada Novak koje su praktičnim primjerima i interpretacijom zakonskih i drugih propisa prenijele informacije i znanje sudionicima koji u poslovanju prikupljaju i obrađuju osobne podatke, osobito službenicima za zaštitu osobnih podataka. Tijekom izlaganja i nakon edukacije djelatnice stručnih službi Agencije za zaštitu osobnih podataka odgovarale su na brojna pitanja nazočnih sudionika.