Ivan Marijanović - Santa Lucia di Piave, Italija
Izvor: HGK

ŽK Vukovar predstavila potencijal županije za investicije komori talijanske regije Veneto

Objavljeno: 23. 03. 2017. , Ažurirano: 03. 04. 2017.

Direktor ŽK Vukovar Ivan Marijanović, praćen delegacijom institucija županije, u utorak 21. ožujka u talijanskom gradu Santa Lucia di Piave, na konferenciji Potencijal za trgovinu i investicije između regije Veneta i Hrvatske predstavio je gospodarstvo Vukovarsko-srijemske županije te sektore u kojima se procjenjuje da je najbrže moguće ostvariti poslovnu suradnju i/ili zajedničke projekte.

Marjanović je istaknuo sektore prehrambene industrije, drvoprerađivačke industrije i logistike. Na konferenciji je sudjelovalo 70-ak predstavnika institucija talijanske regije Veneto i poduzetnika s ovog područja, a predstavljene su mogućnosti poslovne suradnje i investicija talijanskih poduzetnika u Vukovarsko-srijemskoj i Varaždinskoj županiji.

Nakon konferencije organizirana je degustacija tradicionalnih proizvoda Vukovarsko-srijemske i Varaždinske županije te su ostvareni i određeni kontakti s lokalnim poduzetnicima i dogovoren je uzvratni posjet grupe talijanskih poduzetnika koji bi se željeli upoznati sa stanjem na terenu.

Uz to, u večernjim je satima organizirana službena večera na kojoj su, osim predstavnika Vukovarsko-srijemske županije, sudjelovali i 30-ak značajnih poduzetnika s područja regije Veneta. Na večeri je bio vlasnik tvrtke Adriatica Dunav d.o.o. Vukovar Giusepe Massimo Ferro koji je govorio o svojem iskustvu pri ulaganju u Vukovarsko-srijemsku županiju.

VukovarItalija_800x450.JPG

Delegacija Vukovarsko-srijemske županije: Nataša Degiuli Kos, Ksenija Banović, Ksenija Huber, Mirela Periškić, Nevenka Grdinić, Ivan Šarić, Marija Čolaković, Franjo Dominiković, Melita Meštrović, Željko Cirba i Ivan Marijanović; Izvor: HGK.

Drugog dana konferencije delegacija je posjetila sjedište tvrtke Grupe Veronesi koja u svom sastavu ima nekoliko tvrtki iz prehrambene industrije (AIA, Negroni, Veronesi, La Pellegrina). Delegaciju su primili većinski vlasnik i direktor tvrtke te članovi Uprave. Ta grupacija ostvaruje više od 2,7 milijardi eura ukupnog prihoda godišnje i upošljava više od 10.000 djelatnika. Na tržište plasiraju svježe meso (primarno svinjetinu, govedinu i perad) i najveći su talijanski proizvođač mesa. U ukupnom prihodu 46% čini svježe meso, 18% suhomesnati proizvodi, 12% hrana za životinje, a 16% ukupnog prihoda ostvaruju na inozemnim tržištima. Tvrtka godišnje preradi 1,5 milijuna utovljenih svinja (težine 160 kilograma), i to kroz jednu klaonicu i četiri pogona za preradu. U razgovorima s predstavnicima tvrtke razmotrene su mogućnosti suradnje i organizacije kooperacije na području Vukovarsko-srijemske županije.

Konferenciju su organizirali Adriatic Business Consulting d. o. o., Unioncamere del Veneto (Trgovačka komora regije Veneto), najstariji sajam poljoprivrede u Italiji Velesajam grada Santa Lucia di Piave te Jadransko ekonomski savez iz Rijeke. Koordinaciju delegacije Vukovarsko-srijemske županije provela je Otočka razvojna agencija.