U ŽK Split predstavljen novi Zakon o javnoj nabavi


Objavljeno: 18. 01. 2017. , Ažurirano: 15. 02. 2017.


Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta, održala je u utorak, 14. veljače, u Županijskoj komori Split besplatnu konferenciju na kojoj je predstavljen novi Zakon o javnoj nabavi. O važnosti ove teme koja je okupila stotinjak sudionika, predstavnika tvrtki, znanstvenih institucija te lokalne uprave i samouprave, dovoljno govori činjenica da tržište javne nabave čini oko 12% BDP-a Republike Hrvatske.

''Novi Zakon o javnoj nabavi  kvalitetan je alat koji će učiniti javnu nabavu jednostavnijom i transparentnijom, a smanjenje administrativnog i financijskog tereta poduzetnika rezultirat će kvalitetnim i povoljnijim proizvodima i uslugama hrvatskoga gospodarstva'', rekla je uvodno direktorica Županijske komore Split Vesna Friedl.

1.jpg
Sudionici skupa; Izvor: ŽK Split

Friedl je istaknula da se HGK niz godina aktivno zalaže za pomoć svojim članicama u otklanjanju problema otežanog sudjelovanja u postupcima javne nabave. U tu svrhu, 2016. godine pokrenula je novu uslugu, online Katalog hrvatskih proizvoda, s ciljem povećanja udjela hrvatskih proizvoda u sustavu javne nabave, posebice malih i srednjih poduzetnika. Online Katalogom olakšava se rad i naručiteljima budući da sada mogu na jednomu mjestu pronaći korisne informacije o domaćoj ponudi. Upis u Katalog je besplatan za članice HGK i trenutno ima 1.870 hrvatskih proizvoda, od čega 376 proizvoda iz Splitsko-dalmatinske županije.

Novi Zakon o javnoj nabavi predstavili su Ante Loboja i Anton Tomljanović iz Uprave za politiku javne nabave pri Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta. Zakon je Hrvatski sabor usvojio 9. prosinca 2016. godine, stupio je na snagu 1. siječnja ove godine, a njime se primjenjuje nova pravna stečevina Europske unije u području javne nabave.

Predavači su istaknuli da je najvažnija promjena uvođenje obveznosti primjene ekonomski najpovoljnije ponude, odnosno da najniža cijena više neće biti jedini i najvažniji kriterij za ocjenu ponuda.

Ponuditeljima, posebice malim i srednjim poduzetnicima, sudjelovanje u postupcima javne nabave olakšat će i pojeftiniti pripremu ponuda uvođenje Europske jedinstvene dokumentacije o nabavi (ESPD), odnosno potpuna informatizacija i automatizacija procedura.

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta procjenjuje da će se primjenom novog Zakona postići ušteda za gospodarske subjekte od najmanje 42 milijuna kuna na razini godine.