U ŽK Split održano predavanje Digitalno obilježje Industrije 4.0

Objavljeno: 25. 05. 2017. , Ažurirano: 02. 06. 2017.

U organizaciji Županijske komore Split i Sektora za industriju i IT, Odjela za tehnološki razvoj i IT Hrvatske gospodarske komore, u ŽK Split je 1. lipnja održano predavanje Digitalno obilježje Industrije 4.0.

Ovaj događaj okupio je četrdesetak dalmatinskih proizvođačkih i IT tvrtki, predstavnika znanstvene zajednice, lokalne i regionalne samouprave, Hrvatske banke za obnovu i razvitak te ostalih zainteresiranih sudionika kako bi se otvorila rasprava o budućim smjernicama razvoja hrvatske industrije.

Emil Ilija Perić, voditelj Odjela za tehnološki razvoj i IT HGK, predstavio je Poslovno-znanstveni klub pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, koji je osnovan radi unapređivanja poslovne suradnje akademske zajednice i gospodarstva. Cilj ove suradnje jest povećati domaću proizvodnju, zaposlenost i izvoz temeljen na novim proizvodima, ekonomsku aktivnost nacionalne ekonomije i punu zaposlenost svih sudionika domaćeg stvaralaštva.

Perić je predstavio glavne osobine i smjernice industrije 4.0, nakon čega su nazočni iznjeli u kratkim crtama aktualnosti i primjere obilježja industrije u svojim tvrtkama te se  osvrnuli na mogućnost realizacije industrije 4.0 u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Neovisno o smjeru razvoja hrvatske industrije, proizvodi stvoreni zastarjelom tehnologijom prestat će se tražiti na tržištu zbog nedovoljne kvalitete, visokih troškova ili neučinkovitosti proizvodnje. Potrebno je da što više hrvatskih proizvođača prepozna nužnost brzih promjena kako bi se približili realizaciji Industrije 4.0 i time pridonijeli oporavku hrvatskoga gospodarstva.

Važno stajalište i poruka Poslovno-znanstvenoga kluba Hrvatske gospodarske komore jest da je uz pomoć znanosti u relativno kratkom roku moguće restrukturirati hrvatsko gospodarstvo i državu, koji bi time povećali konkurentnost na jedinstvenom tržištu Europske unije.