ŽK Sisak organizirala gospodarske susrete u sklopu Lipovljanskih susreta 2016.

Objavljeno: 30. 08. 2016. , Ažurirano: 08. 09. 2016.

Predsjednik i direktorica ŽK Sisak, Boris Mesarić i Brankica Grd, prisustvovali su gospodarskom susretu prilikom kojeg su predstavili gospodarske potencijale Sisačko-moslavačke županije te općine Lipovljani.

Gospodarskim susretom o mogućnostima i pretpostavkama razvoja općine Lipovljani u okviru Sisačko-moslavačke županije, s posebnim osvrtom na mogućnosti gospodarske suradnje s Ukrajinom, u Lipovljanima su u petak, 26. kolovoza započeli ovogodišnji, sedmi po redu, Lipovljanski susreti. Gospodarske susrete u okviru trodnevne lipovljanske manifestacije organizirala je Županijska komora Sisak.

Lipovljanski susreti središnja su manifestacija nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, kojom se nastoji unaprijediti gospodarska suradnja u kojoj su pripadnici nacionalnih manjina most povezivanja između Hrvatske i njihovih domicilnih država.

Već su prošlogodišnji, prvi po redu, gospodarski susreti i ostvareni kontakti sa zemljom partnerom Češkom, dali konkretne planove oko investicija na području općine Lipovljani, istaknuo je Mario Ribar, načelnik općine Lipovljani i predsjednik Organizacijskog odbora Lipovljanskih susreta.

Važnu ulogu gospodarske diplomacije na gospodarskom susretu, naglasio je i Boris Mesarić, predsjednik Županijske komore Sisak. Direktorica ŽK Sisak, Brankica Grd, tom je prilikom predstavila gospodarske potencijale Sisačko-moslavačke županije te općine Lipovljani. Planove i potencijal gospodarskog razvoja općine Lipovljani predstavila je konzultantica Senka Vranić.

Nura Ismailovski, pozdravila je inicijativu za što većom gospodarskom suradnjom, u kojoj sudjeluju i pripadnici nacionalnih manjina, u ime zagrebačkog gradonačelnika, glavnog pokrovitelja Susreta, uz isticanje primjera suradnje grada Zagreba i Ukrajine.

Tvrtku Dalekovod d.d. Zagreb, koja radi u 80 europskih, azijskih i afričkih zemalja, a među njima značajne projekte i u Ukrajini, predstavili su Ivan Jurković, član Uprave Dalekovoda, te Danijel Rajzer, direktor podružnice Dalekovoda u Ukrajini.

Na mogućnosti velike gospodarske suradnje Hrvatske i Ukrajine, s planovima razvoja i potreba u idućoj godini u Ukrajini, ukazao je Oleksandr Levchenko, veleposlanik Ukrajine u Hrvatskoj. Pozvao je sva poduzeća koje se bave razvojem cestovne infrastrukture te proizvođače iz djelatnosti prerađivačke industrije na gospodarski susret, koji će se već ove jeseni održati u Ukrajini.

Trodnevna manifestacija održana je pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar Kitarović i glavnim pokroviteljstvom gradonačelnika Grada Zagreba, Milana Bandića, te zemljom partnerom Ukrajinom uz potporu Savjeta za nacionalne manjine RH, Sisačko-moslavačke županije, Turističke zajednice SMŽ i Hrvatske gospodarske komore Sisak, a pod generalnim sponzorstvom Ine d.d.