U ŽK Šibenik održan seminar NATO i gospodarstvo – prilika za domaće gospodarstvo

Objavljeno: 22. 10. 2017. , Ažurirano: 24. 10. 2017.

Edukacija NATO i gospodarstvo – prilika za domaće gospodarstvo održana je 20. listopada u ŽK Šibenik, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta te Uredom vijeća za nacionalnu sigurnost, kao dio projekta Hrvatsko gospodarstvo i NATO.

Vlada Republike Hrvatske pokrenula je projekt Hrvatsko gospodarstvo i NATO, a Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta Republike Hrvatske kao nositelj projekta blisko surađuje s Ministarstvom obrane, Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, Misijom RH pri NATO-u, s Uredom Vijeća za nacionalnu sigurnost i Hrvatskom gospodarskom komorom.

Kako bi što bolje informirala poduzetnike o mogućnostima koje pruža članstvo u NATO-u, HGK organizira seminare s navedenom temom u županijskim komorama.

Predavanja u ŽK Šibenik održali su Mirna Maravić iz Ministarstva gospodarstva, Stipe Džapo iz Pododjela za obrambenu industriju, NATO i offset Sektora za industriju i IT HGK te Mato Katava iz Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, a na edukaciji su sudjelovali predstavnici petnaestak tvrtki.

Ovom su prilikom tvrtke pozvane da koriste informacije i kontakte koje im pruža HGK na internetskoj stranici NATO natječaji, kako bi se jednostavno i pravovremeno upoznale s mogućnostima poslovanja s NATO-savezom.

Pozive na sudjelovanje u javnom nadmetanju raspisuju sastavnice NATO-a, a ne objavljuju se javno. Pristup takvim podacima omogućit će se tvrtkama koje se upišu u Registar gospodarskih subjekata zainteresiranih za sudjelovanje u NATO-natječajima. U Registar se upisuju pravne i fizičke osobe koje svojom djelatnošću i poslovnim osobinama ispunjavaju uvjete za primanje i raspolaganje neklasificiranim i klasificiranim NATO-podacima. Upis u Registar provodi se na temelju zahtjeva gospodarskog subjekta dostavljenog na odgovarajućem obrascu (obrazac zahtjeva za upis u Registar).

Važno je naglasiti da je za pojedine natječaje potrebno pribaviti određene dokumente koje izdaje Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta. To se odnosi na Potvrdu o prikladnosti (Declaration of eligibility) i Sigurnosni certifikat (Security clearance).