U ŽK Rijeka održan seminar o javnoj nabavi za ponuditelje


Objavljeno: 16. 02. 2017. , Ažurirano: 10. 03. 2017.


Dana 7. ožujka 2017. godine, HGK – Županijska komora Rijeka, u suradnji s tvrtkom Lureti j. d. o. o., organizirala je seminar "Javna nabava za ponuditelje sukladno novom zakonodavnom okviru".

U skladu s novim zakonom o javnoj nabavi koji se primjenjuje od 1. 1. 2017. godine, ovaj je seminar obuhvaćao neke od sljedećih tema:

  • tijek otvorenog postupka javne nabave
  • usklađenost akata javne nabave
  • izrada dokumentacije za nabavu
  • kriterij ekonomski najpovoljnije ponude

Prema novom zakonu, kriterij za odabir najboljih ponuditelja i dalje će ostati cijena, uz odgovarajuće dodatne kriterije koje će propisati sam naručitelj, a cijena će po zakonu moći biti maksimalno 90 posto ukupne strukture vrijednosti. Pritom sam naručitelj može odrediti u kojem je postotku važnost cijene kao kriterija u određenoj nabavi. Obvezatnost tog kriterija na snagu će stupiti nakon 6 mjeseci, a dotad će Ministarstvo provoditi intenzivnu edukaciju naručitelja te izraditi procedure za punu primjenu ekonomski najpovoljnije ponude.

U sklopu toga predlaže se i uvođenje Europske jedinstvene dokumentacije o nabavi, odnosno obrasca kojim će ponuditelj dati izjavu da udovoljava svim traženim uvjetima, a tek će ponuditelj koji bude najpovoljniji morati dostaviti detaljne dokaze. Pritom se zakonom predviđa da se u roku od godine dana objedine svi registri koji sadrže podatke i iz kojih se izdaju potvrde koje su poduzetnici dosad morali prikupljati kao dokaz za sudjelovanje na pojedinom natječaju.

Predviđa se i obveza prethodnog savjetovanja sa zainteresiranim gospodarskim subjektima o nacrtu dijela dokumentacije o nabavi prije formalnog početka postupka javne nabave. Cilj je spriječiti da se samom dokumentacijom definira pobjednik natječaja, odnosno da se pridonese transparentnosti postupka javne nabave.

Novine koje zakon donosi idu ka povećanju transparentnosti, stvaranju okvira za veću konkurenciju, tj. više ponuditelja, a krajnji rezultat koji se očekuje su manji troškovi za državu za nabavu roba i usluga putem javne nabave te značajno smanjivanje opterećenja i troškova gospodarstvu. Ukidaju se neke pristojbe, smanjuju se jamstva i Ministarstvo gospodarstva je izračunalo da će primjenom novog zakona doći do smanjivanja troškova za gospodarstvo od približno 42 milijuna kuna. Efekte je na smanjenje troška javne nabave za naručitelje teško procijeniti, ali tržište je vrijedno 40 milijardi kuna i stoga vjerujem da će biti značajne.

Predavačica je bila Katarina Depope Radman, a na seminaru je sudjelovao 21 polaznik iz 12 tvrtki.