Izvor: HGK Županijska komora Pula
Autor: Marko Percan

ŽK Pula: Održan skup o mogućnostima sanacije eksploatacijskih polja kamenoloma

Objavljeno: 01. 09. 2016. , Ažurirano: 19. 10. 2016.

Cilj ovog skupa koji je okupio ključne dionike sektora bio je utvrđivanje postojećeg stanja u Republici Hrvatskoj te definiranje smjernica za ostvarenje potencijalnih projekata sanacije i prenamjene postojećih napuštenih eksploatacijskih polja kamenoloma.

Županijska komora Pula, Hrvatski savjet za zelenu gradnju i Istarska županija pokrovitelji su stručnog skupa Mogućnosti sanacije i rekonstrukcije eksploatacijskih polja kamenoloma nakon završetka eksploatacije koji su organizirale Ustanova za obrazovanje odraslih Autus i tvrtka Coin d. o. o. u četvrtak, 1. rujna, u Županijskoj komori Pula.

Uvodnu riječ na skupu dali su župan Valter Flego i predsjednica ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić te su pritom istaknuli kako primjeri dobre prakse pokazuju da bivša eksploatacijska polja kamenoloma mogu generirati nove mogućnosti, uz poštovanje ekoloških standarda.

Cilj ovog skupa koji je okupio ključne dionike iz sektora bio je utvrđivanje postojećeg stanja u Republici Hrvatskoj te definiranje smjernica za ostvarenje potencijalnih projekata sanacije i prenamjene postojećih napuštenih kamenoloma.

U skladu s tim, u petak, 2. rujna, svim sudionicima skupa namijenjen je stručni posjet talijanskom Portopiccolu Sistianu. Upravo je ovo talijansko mjesto odabrano kao primjer dobre prakse s obzirom na to da se tamo nalazi luka nautičkog turizma i turističko naselje nastalo na području zatvorenoga eksploatacijskog polja.