ŽK Varaždin
Izvor: HGK

Vlasta Martinčić, direktorica tvrtke Velmart d.o.o., Varaždin

Objavljeno: 20. 09. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

Potpora i ohrabrivanje našeg poslovanja

Gospodarska komora kao institucija sigurno je potrebna svim tvrtkama u Hrvatskoj, posebno u vrijeme duboke gospodarske krize kojoj se ne nazire kraj. U posljednjih godinu-dvije evidentan je i sve veći angažman Komore u svim područjima gospodarstva.

S Gospodarskom komorom oduvijek smo imali dobru, ali donekle limitiranu suradnju, što zbog ponuđenih programa Komore koji se nisu odnosili na područje našeg poslovanja, što zbog naših trenutnih potreba i interesa. Moramo svakako naglasiti da je našu tvrtku Gospodarska komora oduvijek podupirala i ohrabrivala u obliku preporuka na raznim natječajima za bespovratna sredstva na koje smo se javljali kako bismo lakše ostvarili poslovne projekte.

Isto tako uvijek smo se odazivali na seminare i druge sastanke u organizaciji Komore za koje smo smatrali da će nam biti od koristi, odnosno da će nam pomoći u dobivanju relevantnih i pravodobnih informacija te u poslovanju. No, je li potreban preustroj njezina načina funkcioniranja, te načina obračuna članarine – to je sasvim sigurno. Primjerice, naša tvrtka je zbog godišnjeg prometa u proteklim godinama plaćala 50, odnosno 42 kune mjesečno, što se može nazvati gotovo simboličnom cijenom. Zbog porasta prometa u prošloj godini, naša tvrtka ove godine plaća 1083 kune članarine mjesečno, dok se drugi uvjeti poslovanja nisu promijenili. Naša tvrtka nije narasla ni po jednom drugom kriteriju (aktiva je ostala na gotovo istoj razini kao i prethodnih godina, kao i broj zaposlenih). Jasno je da povećani prihodi ne moraju značiti i veću dobit na kraju godine, što je sigurno jedan od ciljeva poslovanja i njegova zdravog nastavka. Naše je mišljenje da obračun članarine treba biti postavljen na drugačiji način: prema dobiti tvrtke ili prema koristi koju određena tvrtka dobiva od Komore. Članarina za svaku tvrtku trebala bi biti primjerena i simbolična, a određeni paketi usluga trebali bi se dodatno plaćati prema individualnim potrebama. Naime, razlika ukupne godišnje članarine od 500 kuna i ona od gotovo 13.000 kuna, za bilo koju tvrtku nije zanemariva, posebno ne u ovim nesigurnim vremenima kada se iz mjeseca u mjesec i iz godine u godinu ne zna hoće li tvrtka opstati ili ne.