Izvor: pixabay

Radionica o naknadama u sustavu gospodarenja posebnim kategorijama otpada

Objavljeno: 23. 11. 2017. , Ažurirano: 01. 12. 2017.

Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) organizira besplatnu jednodnevnu edukativnu radionicu Naknade u sustavu gospodarenja posebnim kategorijama otpada, 30. studenoga, u 10 sati u HGK – Županijskoj komori Rijeka (Bulevar oslobođenja 23).

Radionica je namijenjena malim i srednjim poduzetnicima iz proizvodnih djelatnosti, uslužnih djelatnosti (restorani, hoteli, uvoznici, trgovine, prijevoznici) i iz računovodstvene djelatnosti (poduzetnici koji u komunikaciji sa svojim klijentima prvi mogu dati savjet).

Na radionici će stručnjaci Fonda govoriti o:

• Sustavu posebnih kategorija otpada – uvodno predavanje
  • Obvezama proizvođača odnosno uvoznika proizvoda koji prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom trebaju Fondu plaćati naknade za gospodarenje posebnim kategorijama otpada
  • Načinu prijave i ispunjavanja tipskih obrazaca kako bi obveznici svoju zakonsku dužnost obavili u propisanom roku
  • Označavanju proizvoda koji se stavljaju na tržište

Potom slijede pitanja sudionika.

Radionica je dio mjera i aktivnosti na izradi Analize postojećeg sustava gospodarenja posebnim kategorijama otpada, prema Odluci Vlade Republike Hrvatske o implementaciji Plana gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2017. – 2022. godine iz svibnja ove godine. Mjere i aktivnosti provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost radi uspostave učinkovitijeg sustava gospodarenja posebnim kategorijama otpada.

Navedene mjere i aktivnosti uključuju i edukacije obveznika naknada gospodarenja posebnim kategorijama otpada (proizvođače proizvoda sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13, 73/17) o njihovim obvezama prijave i plaćanja Fondu naknada, s naglaskom na one koji se odnose na ambalažu i otpadnu ambalažu te na obveznike koji stavljaju elektroničke i električne uređaje na tržište.

Sudjelovanje na radionici je besplatno. Broj sudionika je ograničen, a prijave će se prihvaćati redoslijedom njihova primanja, do popunjavanja kapaciteta dvorane. Prijaviti se možete online prijavnicom u nastavku teksta.