Španjolski inovatori na području akvakulture posjetili ŽK Dubrovnik

Objavljeno: 20. 10. 2017. , Ažurirano: 02. 11. 2017.

Kongres Akvakulture koji se ovaj tjedan održava u Dubrovniku otvorio je hrvatskim školjkarima i uzgajivačima ribe mogućnosti za razmjenu ideja i susret s kolegama iz drugih dijelova svijeta. Nije to bila prilika samo za velike hrvatske tvrtke nego i za one male, lokalne, dubrovačko-neretvanske školjkare.

Dvojac iz Španjolske Esteban Camacho, direktor tvrtke IDIFOR, te Juan Angel Lopez, direktor tvrtke RDC, koji su osmislili inovaciju na području uzgoja kamenica i mušula posjetili su 19. listopada Županijsku komoru Dubrovnik gdje su predstavili projekt plutajućih platformi za uzgoj kamenica i dagnji. Na susretu su ih predstavnici Komore informirali o trenutno procijenjenim količinama proizvodnje, područjima uzgoja i specifičnostima ovog područja.

Španjolci su predstavili svoj inovativni proizvod, koji je specifičan po tome što se na vrlo malom prostoru može proizvesti puno veća količina nego tradicionalnim metodama uzgoja. Takve platforme posebnim mrežama štite od predatora, kao što su orade, specifične za naše područje, gdje brojnim školjkarima čine štetu.

Mladi španjolski poduzetnici, uz posredovanje Komore, susrest će se sutra s nekoliko stonskih školjkara koji su zainteresirani za ovaj projekt. Možda ćemo nakon tog posjeta i u Stonu imati priliku vidjeti plutajuće platforme za uzgoj kamenica i mušula.

Suradnja se uspostavila uz pomoć projekta Europske poduzetničke mreže (EEN) u Španjolskoj i Hrvatskoj. EEN mreža radi na povezivanju poduzetnika i pomaže u realizaciji njihovih projekata.