Izvor: HGK

Seminar o upravljanju proizvodnjom i poslovanjem prema principima lean menadžmenta održan u ŽK Koprivnica


Objavljeno: 26. 01. 2017. , Ažurirano: 06. 02. 2017.


ŽK Koprivnica održala je u četvrtak, 2. veljače, u suradnji sa Sigma savjetovanjem d. o. o. i Culmenom d. o. o. seminar Upravljanje proizvodnjom i poslovanjem prema principima lean menadžmenta za tvrtke koje već koriste lean i one koje su se željele upoznati s njegovim principima.

Lean menadžment u razvijenim je zemljama prepoznat kao najsnažniji alat za postizanje poslovne izvrsnosti u proizvodnim i uslužnim tvrtkama, ali i u financijskim institucijama, državnim ustanovama, turizmu i mnogim drugim djelatnostima. Lean je način vođenja i upravljanja proizvodnjom i tvrtkom tako da se eliminiraju gubitci u poslovanju, kako bi proizvodi i usluge bili povoljniji i kvalitetniji. Već u prvim mjesecima primjene lean principa dolazi do drastičnih promjena, vidljivih u smanjenju troškova i zaliha sirovina, materijala i gotovih proizvoda, zatim u smanjenju ozljeda na radu, u smanjenju proizvodne norme optimizacijom procesa, u povećanju produktivnosti, uklanjanju zastoja, povećanju sigurnosti i ergonomije radnih mjesta te u povećanju kvalitete proizvoda, zadovoljstva kupaca i brže naplate potraživanja.

"Osnovna je postavka lean koncepta proizvoditi sa što manje zaliha, kapitala, ljudskog rada, neispravnih proizvoda, zastoja, čekanja i svega što ne dodaje vrijednost proizvodu (ili usluzi), kako bi se maksimalno eliminirali gubitci, a s druge strane, proizvesti proizvod baš onakav kakav kupac želi", istaknuo je Nedeljko Štefanić iz tvrtke Culmena d. o. o.

"Lean koncept također se koristi i u uredima te su u središtu pozornosti zaposlenici, neprestano usavršavanje i izbacivanje otpada prema principu da je suvišno sve ono što kupac ne plaća. Primjenom lean koncepta tvrtka postaje fleksibilna i spremna odgovoriti na snažne promjene ne tržištu", naglasila je Ana Domitrović iz Sigma savjetovanja d. o. o.

Koncept lean dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država i rezultat je analize provedene na sveučilištu MIT u Bostonu, s ciljem pronalaženja ključa uspjeha japanske industrije.

Više informacija potražite na poveznici www.sigma-savjetovanje.com.