Izvor: HGK ŽK Osijek

Održan sastanak Strukovne grupacije kontinentalnog turizma ŽK Osijek.

Objavljeno: 17. 11. 2016. , Ažurirano: 09. 12. 2016.

U Županijskoj komori Osijek je 29. studenog održan sastanak Strukovne grupacije kontinentalnog turizma ŽK Osijek.

Jedna od tema sastanka bila je informacija o dolascima i noćenjima turista i financijskim pokazateljima u turizmu Osječko-baranjske županije.  U 2015. godini ostvareno je 79.588 dolazaka i 158.226 noćenja te uspoređujući godišnje podatke na razini 2014. i 2015. godine, porast turističkog prometa iznosio je 7,5% u dolascima odnosno 5,2% u noćenjima.

U Osječko-baranjskoj županiji je, prema podacima FINA-e, u 2015. godini u odnosu na 2014., evidentirano 12% više trgovačkih društava čija je osnovna djelatnost pružanje smještaja te priprema i usluživanje hrane. Tako je za 2015. godine 282 tvrtke s osnovnom djelatnošću pružanja smještaja te pripremanja i usluživanja hrane predalo godišnji izvještaj o poslovanju, odnosno bilo aktivno, dok je u 2014. godini takvih tvrtki bilo 251. Prosječan broj zaposlenih iznosio je 1.154 djelatnika, što je porast od 16% u odnosu na 2014. godinu te čini 3,2% u ukupnom broju zaposlenih u Županiji. Prosječna neto plaća isplaćena u ovoj djelatnosti u 2015. godini iznosila je 2.578 kuna što je 37% manje od prosječno isplaćene plaće kod poduzetnika obveznika poreza na dobit koja je iznosila 4.089 kuna. Ostvaren je ukupni prihod u iznosu od 204 milijuna kuna što je 0,9% ostvarenog ukupnog prihoda u Županiji. U 2015. godini investirano je 7 milijuna kuna u dugotrajnu imovinu, što čini 0,5% ukupnih ulaganja u Županiji te povećanje od 62% u odnosu na 2014. godinu. Dobit u 2015. godini iznosila je 9,9 milijuna kuna dok je gubitak iznosio 8,4 milijuna kuna što daje konsolidiran financijski rezultat od 1,5 milijuna kuna.

U nastavku sastanka se raspravljalo o aktualnim temama u turističkom sektoru – zapošljavanju, izmjenama PDV-a te zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima.

Sandra Đurđević, direktorica hotela Osijek predstavila je prisutnima Benchmarkig u hotelijerstvu, zajednički projekt Hrvatske gospodarske komore i Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije. Cilj projekta je online prikupljanje podataka o poslovanju te usporedba ostvarenih rezultata s prosjekom konkurencije. Pomoću projekta mogu se utvrditi jakosti i slabosti u usporedbi s konkurencijom, utvrditi područja u kojima postoje mogućnosti povećanja prihoda i sniženja troškova i utvrditi osnovice za donošenje operativnih odluka.