Održan treći Forum obiteljskog smještaja Grada Zagreba

Objavljeno: 23. 02. 2017. , Ažurirano: 24. 02. 2017.

HGK – Komora Zagreb i Sekcija Zajednice obiteljskog smještaja za Grad Zagreb, uz potporu Turističke zajednice Grada Zagreba, organizirale su 22. veljače treći regionalni Forum obiteljskog smještaja namijenjen pružateljima usluga smještaja u domaćinstvu s područja Grada Zagreba.

Skup je otvorio predsjednik Komore Zagreb Zlatan Fröhlich, naglasivši da Komora aktivno sudjeluje u razvoju i promociji turizma i turističke ponude, a tako i one koju nudi obiteljski smještaj u kojem je primjetan brzi razvoj i ponuda s više od 5000 ležaja. Pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo Mirka Jozić istaknula je obiteljski smještaj kao jednu od najuspješnijih grana turizma čiji razvoj podupire Grad Zagreb, a Karolina Zidar iz Turističke zajednice Grada Zagreba osvrnula se na rast komercijalnoga obiteljskog smještaja Grada Zagreba kao posljedicu obogaćivanja turističke ponude tijekom cijele godine.

Forum je okupio više od 140 iznajmljivača koji su imali priliku tijekom zanimljivih predavanja doznati više o mogućnostima financiranja i o proizvodima Fine koji im olakšavaju plaćanje poreznih obveza koje im često stvaraju nedoumice u poslovanju, zatim o informacijskom sustavu prijave i odjave gosta eVisitor. Iznajmljivači su čuli i da si mogu povećati prihode otvaranjem uslužnih praonica rublja, učili su i kako najbolje iskoristiti online kanale za promociju i prodaju smještaja, a upoznali su se i s platformom Home Exchange koja im omogućava da i sami kao turisti putuju svijetom u zamjenu za vlastite kapacitete kad imaju manje gostiju.

Kao posebnu zanimljivost, Forum je ugostio i Panel urednika u kojem su glavni urednici najvažnijih domaćih turističkih portala govorili o kreativnom pristupu turizmu koji iznajmljivače može dovesti u medije i samim time do više gostiju. Vlastita su iskustva u tom dijelu događanja podijelili antropologinja i spisateljica Andrea Pisac koja na svojoj stranici www.travelhonestly.com piše o kulturi Hrvatske i ponajviše o ljudima, zatim svjetska putnica i spisateljica Anja Mutić (www.everthenomad.com), Paul Bradbury koji promiče Hrvatsku u inozemstvu (www.total-croatia-news.com) te Gorah Rihelj urednik portala www.hrturizam.hr. Panel je moderirala predsjednica Sekcije Zajednice za Grad Zagreb Danijela Čavlović.

Pružatelji usluga smještaja održavali su i individualne razgovore s ponuditeljima proizvoda i usluga za obiteljski smještaj tijekom Foruma.