Sajam Hannover
Izvor: HGK
Autor: Krešimir Štih

Hrvatske tvrtke na Međunarodnom sajmu industrije i industrijske automatizacije Hannover Messe u Hannoveru

Objavljeno: 08. 05. 2017. , Ažurirano: 09. 05. 2017.

Od 24. do 28. travnja u Hannoveru (Njemačka) održavao se Međunarodni sajam industrije i industrijske automatizacije.

Sajam Hannover Messe najznačajniji je europski industrijski sajam međunarodnoga karaktera, koji pokriva vrlo široka područja industrijskih aplikacija te je, stoga, podijeljen u sljedeća tematska područja: industrijska automatizacija, robotika, digitalne tvornice, internetske stvari, aditivna tehnologije, energetika, industrijski proizvodi - podugovaranje, nanotehnologija, površinska zaštita, istraživanje i razvoj itd.

Sajam se održava svake godine i predstavlja mjesto susreta znanosti i struke.

Sajam Hannover Messe okupio je dosad najveći broj izlagača, 6500 izlagača te je stoga sajam za izlaganje organizirao tri dodatna paviljona. Statistika sajma bit će dostupna na kraju sajma, no organizatori predviđaju da će premašiti prošlogodišnju, kada je sajam posjetilo više od 30 000 posjetitelja od kojih je 30% bilo izvan Njemačke. Prošle godine prikazano je 400 primjera primjene iz prakse modela Industrie 4.0, dok je ove godine prikazano 500 primjera.

U okviru sajma održavaju se brojna predavanja i okruglih stolovi, a glavna tema poveznica sajma kao i niz posljednjih godina bila je Industry 4.0. Brojne poznate tvrtke poput Siemensa, Boscha, Kuke, ABB-a, Hitachija i GE-a, predstavljaju  svoje koncepte primijenjenoga sustava Industry 4.0., Factory of Future i koncept Internet of Things.

Prvi put na sajmu je organiziran put crvenog tepiha (Red Carpet Route) koji je povezivao najznačajnija industrijska rješenja i najveće proizvođače iz područja automatizacije i digitalizacije, uz sponzorstvo tvrtki Huawei, Microsoft, Endress+Hauser i sl.

Na sajmu je održana konferencija Njemačko-kineski gospodarski forum, Korejsko-njemački Smart Factory Forum (pametne tvornice), forum BMWI i forum Industrija 4.0 u susret Industrijskom internetu.

Zemlja partner ovogodišnjeg sajma je Poljska, a prvog dana sajam su posjetile predsjednica Vlade Poljske Beata Szydlo i njemačka kancelarka Angela Merkel.

Hrvatski izlagači u organizaciji Hrvatske gospodarske komore tradicionalno su izlagali na dvama zajedničkima izložbenim prostorima, u hali 5 namijenjenoj strojogradnji i metaloprerađivačkoj industriji i u hali 12 namijenjenoj energetici i elektroindustriji.

Ove godine na zajedničkom izložbenom prostoru u hali 12 na štandu A31 svoje proizvode predstavili su proizvođači iz područja električne opreme: Dalekovod proizvodnja d. o. o., Zagreb, proizvođač opreme za dalekovode i druge metalne konstrukcije, Elka d. o. o., Zagreb, proizvođač električnih kabela i Mareton d. o. o., Zagreb, proizvođač energetske elektronike. Tvrtka Mareton članica je Klastera Inteligentna energija d. o. o. te je na sajmu predstavila i rješenja ostalih članica klastera, tvrtki Helb d. o. o., Dugo Selo i Pro Integris d.o.o., Zagreb.

U hali 6 na štandu G45 svoje proizvode izložile su tvrtke MPD pumpe, d. o. o., Daruvar, proizvođač pumpi i filtera, Fero- Preiss d. o. o., Čakovec, proizvođač odljevaka i OMV Indoil d. o. o., Zagreb, proizvođač ventila.

Hrvatske izlagače na štandu posjetila je konzulica Generalnoga konzulata RH u Hamburgu Lidija Pansegrau Hadrović koja je izrazila zadovoljstvo dobrim rezultatima tvrtki na sajmu te ponudila svu pomoć oko nastupa na njemačkom tržištu.

Sajam i izložbeni prostor HGK bio je izuzetno posjećen. Prvog dana sajma, sajam su posjetili i predstavnici hrvatskih tvrtki  Tehnofilter d. o. o. Beli Manastir, Indi metal d. o. o., Vodnjan, Đuro Đaković Strojna obrada d. o. o., Slavonski Brod, predsjednik Uprave Darinko Bago Končar Elektroindustrije.

Voditeljica odjela prerađivačke industrije Gordana Ribarić održala je i niz poslovnih razgovora tijekom sajma s predstavnicima udruženja koji izlažu na sajmu (s predstavnicima turskog udruženja strojogradnje Turkish Machinery, češke izvozne agencije Czech Trade, austrijskom agencijom za investicije Advantage Austria, Privrednom komorom Srbije, Komorom BiH, Njemačkom industrijskom gospodarskom komorom DIHK, stručnim udruženjima koja djeluju unutar Europskih udruženja CAEF I ORGALIME…).

Direktor MPD Pumpe  d. o. o. Luka Wagner istaknuo je važnost nastupa na sajmu Hannover Messe, najznačajnijem sajmu za isporučitelje industrijske i procesne opreme. Voditeljica prodaje Vesna Karić iz tvrtke Elka d. o. o., Zagreb istaknula je zadovoljstvo sajmom kao mjestom susreta s potencijalno značajnim velikim kupcima, no i za održavanjem kontakata s postojećim kupcima. Nepojavljivanje na ovakvom sajmu šalje negativan signal postojećim partnerima.

Sajam Hannover Messe pružio je mogućnost za predstavljanje hrvatske metaloprerađivačke i elektroindustrije međunarodnoj industrijskoj publici. Sajam je pružio priliku za obnavljanje prijašnjih poslovnih kontakata te za otvaranje novih kontakata između tvrtki. Članice HGK već planiraju daljnje promotivne aktivnosti za slijedeći sajam Hannover Messe.

Za više informacija o sajmu kontakt: Krešimir Štih; kstih@hgk.hr; Gordana Ribarić, gribaric@hgk.hr

Hannover Messe 2.jpg