Rast Crobexa drugi mjesec zaredom


Objavljeno: 05. 09. 2016. , Ažurirano: 09. 09. 2016.


Indeksi na važnijim svjetskim burzama u kolovozu zadržali su visoku razinu u okolnostima snažne monetarne likvidnosti, niskih kamatnih stopa i iznimno niskih prinosa na obveznice, što je poduprlo globalni rast cijena dionica.

Tako je tijekom kolovoza dio burzovnih indeksa dosegao svoj povijesni maksimum, a indikativno je da su u istom danu rekorde probila tri indeksa na američkom tržištu (Dow Jones, Nasdaq i S&P500), što se nije dogodilo od konca 1999. godine. Oscilacije u kretanju cijena dionica bile su pod utjecajem blagog oporavka cijena nafte i sirovina te procjena povezanih uz trenutak kada će FED podignuti kamatnu stopu. Europske burze poslovale su relativno dobro s obzirom na to da i dalje nije bio vidljiv znatniji utjecaj Brexita kao i problema u bankarskom sektoru u dijelu zemalja. U takvim je okolnostima među važnijim indeksima u kolovozu najviši rast zabilježio frankfurtski DAX (2,5%), a slijede ga japanski Nikkei225 s 1,9%, Nasdaq s 1,0% i londonski FTSE100 s 0,8%. Istodobno je pariški CAC40 stagnirao, dok je S&P500 pao za 0,1%, a Dow Jones za 0,2%.

Nastavak gospodarskog rasta, solidni poslovni rezultati tvrtki i uvjerljiviji pristup države u aktivaciji dijela imovine odrazili su se i na dinamiku kretanja na Zagrebačkoj burzi. Nakon rasta u srpnju Crobex je nastavio rasti i u kolovozu, pri čemu je krajem mjeseca prešao psihološku granicu od 1 800 bodova (posljednji se put tu nalazio u kolovozu 2015. godine) i mjesec završio s 1 818,39 bodova. To je 2,5% više nego na kraju srpnja. Identičan rast zabilježio je i Crobex10, indeks najlikvidnijih dionica, a rast su zabilježili i svi sektorski indeksi, izuzev CROBEXtransporta čija je vrijednost smanjena za 0,7%. Redovni promet na Zagrebačkoj burzi povećan je u kolovozu u odnosu na srpanj za 11,5%, pri čemu je promet dionicama bio 6,3% veći, promet obveznica porastao je za 70,3%, dok je promet strukturiranim proizvodima smanjen za 3,4%. Krajem kolovoza na Službeno su tržište uvrštene i dionice Zagrebačke burze, čime je zaključen proces dokapitalizacije. Time se Zagrebačka burza priključila dijelu  značajnijih europskih burzi čije dionice kotiraju na tržištu kapitala.

Rast cijena dionica u kolovozu je obilježio i većinu susjednih regionalnih tržišta kapitala. Pritom je najviši rast zabilježio makedonski MBI10 indeks (+5,9%), a slijede ga  sarajevski SASX10 s rastom od 0,3% i ljubljanski SBI-TOP s rastom od 0,1%. Istodobno je beogradski BELEX15 izgubio 1,3% svoje vrijednosti.

Kretanje cijena na domaćem tržištu kapitala uglavnom je usklađeno s tendencijama na svjetskim tržištima. Mogućnost pozitivnijih pomaka povezana je s ostvarivanjem višega gospodarskog rasta od prije planiranoga koji prate i nešto bolji poslovni rezultati tvrtki, što bi, uz poboljšanu situaciju u javnim financijama (proračunski deficit i javni dug), moglo dovesti i do poboljšanja situacije s rejtingom zemlje, a time i do većeg interesa inozemnih investitora. Porast vrijednosti burzovnih indeksa zasad nije popraćen i rastom prometa na burzi pa je redovni promet u kolovozu i dalje bio 47,5% manji nego u istom mjesecu prošle godine, dok je promet u prvih osam mjeseci ove godine bio za četvrtinu niži nego u istom razdoblju prošle godine.