Čedomil Cesarec
Izvor: HGK
Autor: VŽ

Prvi investicijski forum sjeverozapadne Hrvatske: Naša je država dobro mjesto za posao

Objavljeno: 20. 04. 2016. , Ažurirano: 08. 09. 2016.

U Investicijskom forumu sjeverozapadne Hrvatske sudjelovali su i predsjednik županijske komore Čedomil Cesarec, direktor Hrvatske udruge banaka Zdenko Adrović, sudac Vrhovnog suda Damir Kontrec, varaždinski župan Predrag Štromar, gradonačelnik Varaždina Goran Habuš, direktor tvrtke CWS Boco Senko Judin, predsjednik Uprave tvrtke GUMIIMPEX-GRP Damir Kirić, direktor tvrtke Oprema uređaji Tomislav Cvetko i direktor Veterinarske stanice Varaždin Josip Križanić, a sudionici su putem interaktivnih predavanja i primjera iz prakse doznali kako mogu sufinancirati svoje investicijske projekte, s kojim se poteškoćama poduzetnici (ne)uspješno nose prilikom pokretanja novih proizvodnih investicija, kako im predstavnici lokalne samouprave i javnih institucija mogu pomoći te kako svi zajedno možemo raditi na stvaranju dobre investicijske klime.

“Moramo promijeniti percepciju koju svijet ima prema nama – Hrvatska nije samo destinacija za ugodan odmor, nego dobro mjesto za posao” rekao je predsjednik Županijske komore Varaždin Čedomil Cesarec, na jučer održanom Liderovom Investicijskom forumu sjeverozapadne Hrvatske te naglasio kako je ovakav forum nužan kako bi se pokazalo da se investicije mogu provesti unatoč preprekama, te kako bi se javnosti prezentiralo da u Hrvatskoj ima sposobnih ljudi.

“Varaždinska županija ima ambiciju postati najkonkurentnija županija u ovom dijelu Europe, i to postepenom promjenom gospodarske strukture u kojoj trenutno prevladava radno – intenzivna i nisko profitabilna grana industrije” istaknula je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, europske integracije i regionalni razvoj u Varaždinskoj županiji Jelena Zrinski Berger predstavivši strateške projekte ulaganja u zdravstveni turizam u Varaždinskim toplicama, tehnološki centar drvne industrije u Lepoglavi, tehnološki park Varaždin II, revitalizaciju kompleksa Arboretum Opeka te sveučilišni kamp u Varaždinu.

Na forumu je predstavljen i projekt Lider invest – izbor najboljih velikih, srednjih i malih proizvodnih investicija u Hrvatskoj. Projekt je u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i tvrtkom Bisnode, pokrenuo poslovni tjednik Lider, a natječaj traje do 15. srpnja ove godine. Tri su glavne kategorije nagrada:

• Velika – investicija je veća od 100 milijuna i jednu kunu,
  • Srednja – investicija između 10 milijuna i jednu kunu i 100 milijuna kuna,
  • Mala – investicija manja od 10 milijuna kuna.

Ove godine na natječaj se mogu prijaviti one investicije čija je proizvodnja počela u periodu od 1. svibnja 2014. godine do 30. travnja 2015. godine.

Za vrijeme trajanja natječaja organizirat će se susreti investitora, predstavnika javnog sektora i poduzetnika – investicijski forumi – u gradovima i županijama u pet područja Hrvatske u županiji i gradu domaćina pojedinoga područja, a idući je Investicijski forum Dalmacije i Južne Hrvatske koji će se 3. svibnja održati u Splitu.