U ŽK Split održana prva međunarodna znanstvena konferencija pomorskog prava

Objavljeno: 28. 09. 2016. , Ažurirano: 06. 10. 2016.

Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, uz potporu Županijske komore Split i Grada Splita, održao je u četvrtak i petak, 29. i 30. rujna, prvu međunarodnu znanstvenu konferenciju pomorskog prava u Splitu – Suvremeni izazovi pomorske plovidbe.

1.jpg

U uvodnom obraćanju Željko Radić, dekan Pravnog fakulteta u Splitu, zahvalio je svima koji su dali potporu ostvarenju ovoga značajnog međunarodnog skupa, izrazivši nadu da će konferencija postati tradicionalna.

Katija Buličić, predsjednica Županijske komore Split, istaknula je da se splitska Komora trudi povezivati znanost i gospodarstvo te da će i dalje podupirati održavanje ovakvih skupova i aktivnosti Udruge pravnika u gospodarstvu Split, kojoj je i sjedište upravo u ŽK Split.

U ime pokrovitelja konferencije, Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, nazočnima se obratila Nina Perko, načelnica Sektora upravljanja pomorskim dobrom, lučkim i koncesijskim sustavom. Perko je iznijela osnovne podatke o pomorskom prometu RH, istaknuvši da oko 22.000 registriranih pomoraca u Hrvatskoj predstavlja svojevrsni hrvatski brand.

Ideja o organizaciji prve međunarodne konferencije iz pomorskog prava nastala je kao odgovor na stalnu potrebu razvijanja pomorske kulture, podizanja pomorskog znanja na višu razinu i usklađivanja hrvatskih propisa s onima EU.

Konferencija je okupila brojne ugledne hrvatske stručnjake te stručnjake pomorskog prava iz zapadne Europe (Velike Britanije, Nizozemske, Italije, Belgije, Slovenije itd.), od toga više od 40 referenata koji su tijekom dva dana izlagali i raspravljali o različitim izazovima pomorske plovidbe poput sigurnosti plovidbe, migracija na moru, zaštite okoliša, kibernetičkoga kriminala, istraživanja nafte i plina i dr.