Proslava Dana državnosti i 25. godišnjice neovisnosti Hrvatske u Pečuhu

Objavljeno: 30. 06. 2016. , Ažurirano: 18. 08. 2016.

U četvrtak, 30. lipnja, Generalna konzulica Republike Hrvatske u Pečuhu, Vesna Haluga, priredila je Svečanost održavanja obljetnice Dana državnosti i 25. godina neovisnosti Republike Hrvatske.

Svečanost je započela otvorenjem izložbe 100 godina Price, povodom stote godišnjice rođenja Zlatka Price, koja je izložena u gradskoj kući u Pečuhu.
Sveta misa za Domovinu služena je u Pečuškoj katedrali, a svečani prijem održan je u hrvatskom centru Miroslav Krleža.

Proslavi su prisustvovali brojni predstavnici političkog i gospodarskog života Republike Hrvatske, među kojima i zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Zdravko Dijaković, direktor Županijske komore Virovitica Milan Vanđura, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ivan Pal, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Dragan Vulin, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, a iz Mađarske gradonačelnik grada Pečuha Zsolt Pava, glasnogovornik Hrvata u Mađarskom parlamentu Mišo Hepp, predsjednik Hrvatske državne samouprave Ivan Gugan, generalni konzul Mađarske u Republici Hrvatskoj u Osijeku Antonio Giovanni De Blasio, predsjednik Hrvatsko-mađarske sekcije Trgovačko-industrijske komore Pečuh Mišo Lisac i brojni drugi.

Na prijemu je predstavljena Koprivničko-križevačka županija i kuharski šou Podravke, s tradicionalnim podravskim i hrvatskim specijalitetima uz Podravkine proizvode, čime je promovirana gastronomska ponuda primarno kontinentalnog dijela Hrvatske, a u zabavnom dijelu nastupili su ženski pjevački sastav Korjeni iz Martinaca te tamburaški sastav Biseri Drave iz Starina.

U sklopu prijema, zajednica Hrvata u Mađarskoj darovala je Vukovaru donaciju od deset tisuća eura, koja će se upotrijebiti za obnovu vukovarskog vodotornja. Donaciju je gradonačelniku Vukovara Ivanu Penava uručio predsjednik Hrvatske državne samouprave Ivan Gugan.