Održana proširena sjednica Strukovne skupine arhitektonskih i inženjerskih djelatnosti HGK ŽK Rijeka

Objavljeno: 27. 06. 2017. , Ažurirano: 06. 07. 2017.

Proširena sjednica Strukovne skupine arhitektonskih i inženjerskih djelatnosti HGK ŽK Rijeka održana je 5. srpnja u Županijskoj komori Rijeka.

Sjednici su prisustvovali predstavnici tvrtki iz djelatnosti arhitekture i inženjerstva: Geotech d. o. o., Nekretnine d. o. o., IN-inženjering d. o. o., Riteh d. o. o., Navis Consult d. o. o., ZDL arhitekti d. o. o., Geoprojekt d. o. o., predstavnici građevinskih tvrtki: Signalinea d. o. o., Servis G.P.K. d. o. o., Opatija gradnja d. o. o. te predstavnik Društva Arhitekata Rijeka Gordan Resan.

Dnevni red, uz usvajanje zapisnika i realizaciju zaključaka s konstituirajuće sjednice ove Strukovne skupine, obuhvatio je i prijedlog izmjene Poslovnika o radu te prijedlog Smjernica rada za razdoblje 2017-2018. godine. Usvojene smjernice osnova su rada Strukovne skupine arhitektonskih i inženjerskih djelatnosti, a kojima se putem nadležne Županijske komore Rijeka artikuliraju i promoviraju zajednički interesi struke. Članice će smjernice zajednički usklađivati, te ih prema potrebi dopunjavati i mijenjati.

U tematskom dijelu sjednice Damir Brajković, porezni savjetnik, govorio je o Utjecaju PDV-a na djelatnosti arhitekture, inženjerstva i građevinarstva. Uz nekoliko primjera iz prakse osvrnuo se na općenita pojašnjenja propisa o PDV-u, specifičnosti kod usluga u vezi sa nekretninama, odbitak pretporeza, tuzemni prijenos porezne obveze te građevinske usluge kod kojih se ista prenosi, te isporuku nekretnina i zemljišta.

Obzirom na specifičnost tematike i složenost poreznog sustava, izlaganje je od strane članica ocjenjeno višestruko korisnim.