Izvor: Shutterstock

Projekt Razvoj inovativnih tehnologija u pustolovnom turizmu u okviru IPA Prekograničnog programa Hrvatska – Crna Gora

Objavljeno: 01. 08. 2016. , Ažurirano: 08. 09. 2016.

Ciljevi projekta

Aktivnosti projekta planirane za razdoblje od veljače 2013. godine do veljače 2015. godine fokusirane su na granično područje Republike Hrvatske i Crne Gore. Cilj projekta je kreiranje uspješnog turističkog prekograničnog proizvoda i to prije svega razvojem aktivnog prekograničnog „clustera“ turističkih poduzetnika. Projektom se nastoji uspostaviti suradnja između relevantnih institucija, organizacija, poduzetnika i pojedinaca u smjeru zajedničkog djelovanja na području turizma, zaštite prirodne i kulturne baštine te razvoja lokalnih zajednica i jačanja ljudskih kapaciteta.U skladu s novim trendovima u turizmu, kroz ovaj projekt uvest će se inovacije u kreiranju i promociji turističkih proizvoda pomoću ICT tehnologije. U okviru toga izradit će se potpuno funkcionalan geoportal (web stranica na GIS platformi) te dvije mobilne aplikacije koje će olakšati prikupljanje informacija i poboljšati komunikaciju s krajnjim korisnicima.Kako postoji potreba za poboljšanjem vodičkih usluga u ovom sektoru, ne samo na području kvalitete već i sigurnosti, Hrvatska gorska služba spašavanja i Gorska služba spašavanja Crne Gore uputit će tijekom provedbe projekta više od 40 članova na dodatne obuke spašavanja, a dobit će i novu spasilačku opremu čime će se poboljšati sveukupna sigurnost turista koji posjećuju ova područja. Na organiziranim tečajevima osposobit će se najmanje 15 vodiča pustolovnog turizma usavršavanjem vještina i povećanjem znanja potrebnih za kvalitetne vodiče.

U sklopu IPA programa prekogranične suradnje Hrvatske i Crne Gore, Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) u suradnji s Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) iz Crne Gore te projektnim partnerima, Hrvatskom gospodarskom komorom (Županijska komora Dubrovnik), Nacionalnom turističkom organizacijom (NTO) iz Crne Gore i Gorskom službom spašavanja Crne Gore započela je realizaciju projekta koji će u skladu s novim trendovima u turizmu, kroz nadogradnju i usavršavanje vještina te uspostavu poslovne suradnje pridonijeti razvoju pustolovnog turizma. Ukupna vrijednost projekta sa hrvatske i crnogorske strane zajedno iznosi 498.957,16 EUR od čega Europska unija financira 419.845,50 EUR.