Produljenje roka trajanja sankcija između EU i Ruske Federacije

Objavljeno: 29. 08. 2016. , Ažurirano: 05. 10. 2021.

EU, SAD, Australija i Kraljevina Norveška  uvele su paket restriktivnih mjera kojima se ograničava sektorska suradnja s Ruskom Federacijom, a odnosi se na:

- pristup tržištima kapitala za ruske državne financijske institucije,

- zabranu trgovine oružjem,

- zabranu izvoza roba i tehnologija dvojne namjene,

- zabranu osjetljive tehnologije (naftni sektor).

Uvedene sankcije su na snazi od sredine 2014. godine, a prema zadnjoj Odluci Vijeća Europske unije sankcije su produljene do  kraja 2021. godine.

Kao odgovor na uvedeni paket restriktivnih mjera kojima je ograničena sektorska suradnju i razmjena s Ruskom Federacijom, Rusija uvodi zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda, sirovina i prehrambenih proizvoda, podrijetlom iz Sjedinjenih Američkih Država, Europske unije, Australije i Kraljevine Norveške u Rusku Federaciju.

Prema zadnjoj Odluci Predsjednika RF uvedene sankcije produljene su do kraja 2021. godine.