Voditelj Odjela za tehnološki razvoj i IT pri HGK Emil Perić
Izvor: HGK

Hrvatskom gospodarstvu nedostaje više od 1800 robota


Objavljeno: 04. 01. 2017. , Ažurirano: 18. 02. 2020.


Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Inovacijskim centrom Nikola Tesla i Fakultetom elektrotehnike i računarstva, sudjeluje u projektu CROBOHUB. Projektom se želi uspostaviti regionalni centar kompetencija za robotiku u okviru Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT). Trenutne aktivnosti na projektu usmjerene su na analizu i procjenu regionalnog ekosustava, identifikaciju ključnih dionika i izradu studije izvodljivosti kako bi se definirao projekt razvoja robotike.

„Procjenjuje se da bi hrvatsko gospodarstvo svojom veličinom trebalo imati dvije tisuće robota, dok ih prema procjenama u Hrvatskoj trenutno ima 175, što dovoljno govori o neiskorištenom potencijalu i potrebi za dodatnim razvojem i ulaganjem“, istaknuo je voditelj Odjela za tehnološki razvoj i IT pri HGK Emil Perić.

Projekt bi trebao omogućiti umrežavanje nacionalnih i regionalnih dionika konkretnim aktivnostima poput radionica i suradnje s proizvodnim tvrtkama u obliku izrade studija slučaja, čime će se pružiti saznanja gospodarstvenicima kako što učinkovitije primijeniti robotiku u svome poslovanju.

Projekt je globalno putem EU inicijative I4SM usmjeren na upotrebu ICT tehnologija u proizvodnim procesima. Tranziciju prema Industriji 4.0, koja predstavlja četvrtu industrijsku revoluciju, karakterizira sveopća digitalizacija u okviru čega se cijeli proizvodni, prodajni i dobavljački lanac temelje na ICT-u i kibernetičkim strojevima. Ovakva promjena izazov je za gospodarstvo u pogledu investicija, tehnologije i stručnoga kadra.

„Suprotno uvriježenom mišljenju da će roboti zamijeniti poslove ljudi, u svijetu Industrije 4.0 stvara se potreba za dodatnim kadrom koji će moći upravljati robotima, servisirati ih i naravno proizvoditi nove“, ističe Perić i dodaje kako je u pogledu robotike u Industriji 4.0 još nedovoljno istraženo i definirano područje u proizvodnom procesu koje se odnosi na suradnju čovjek – robot.

„Mnogi akteri u gospodarstvu koji se bave proizvodnjom, robote ne vide kao prijetnju. Uzmemo li u obzir stanje hrvatskoga gospodarstva s nedostatkom kvalificirane radne snage ili radne snage općenito, pri čemu su nam mnoge industrijske grane zasnovane na niskim plaćama, robotizacija se može vidjeti kao jedan od način povećanja produktivnosti, ili čak kao jedini“, naglašava Perić.

Uvođenje visokih tehnologija financijski je zahtjevno, a kako bismo mogli u potpunosti iskoristiti fondove EU, potrebno je konkretnije poznavanje potreba gospodarstva s ciljem razvijanja tehnoloških kapaciteta institucija i tvrtki u Hrvatskoj, koje proizvode robotske sustave.

„Želja nam je da se što više tvrtki putem Odjela za tehnološki razvoj i IT pri HGK uključi u kreiranje budućeg modela razvoja Industrije 4.0 i robotike. HGK projektom nastoji doći do konkretnih podataka o upotrebi robota u hrvatskom gospodarstvu i potrebama tvrtki za daljnjom automatizacijom proizvodnih procesa. Smatramo istraživanje robotike u Hrvatskoj izuzetno važnim za našu budućnost“, zaključio je Perić.