Autor: HGK ŽK Osijek

Nacionalna kampanja STOP ozljedama na radu predstavljena u ŽK Osijek


Objavljeno: 21. 02. 2017. , Ažurirano: 10. 03. 2017.


U organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Zavoda za unapređivanje zaštite na radu u Županijskoj komori Osijek 8. ožujka održano je predstavljanje Nacionalne kampanje STOP ozljedama na radu.

Na predstavljanju Nacionalne kampanje na kojem su bila 43 sudionika, Marina Borić, viša stručna savjetnica Zavoda za unapređivanje zaštite na radu, govorila je o značaju osvješćivanja poslodavaca i radnika o provedbi i pridržavanju mjera zaštite na radu, a Ivana Teklić iz Odjela za edukaciju Zavoda za unapređivanje zaštite na radu predstavila je interaktivne vodiče Zavoda.

Prema riječima Marine Borić, u odnosu na druge zemlje Europske unije, Hrvatska je prema stopi ozljeda na radu na petnaestom mjestu, ispod Njemačke, Francuske i Italije, koje imaju visoke standarde zaštite na radu.

Što se tiče stanja zaštite na radu u Osječko-baranjskoj županiji u odnosu na ostatak Hrvatske, prema stopi ozljeda na radu na tisuću radnika, Osječko-baranjska županija nalazi se, nažalost, na prvome mjestu sa stopom 16,47. Najviše je ozljeda na radu u 2015. godini bilo u prerađivačkoj industriji, a zatim u poljoprivredi, javnoj upravi i obrani te trgovini na veliko i malo. Graditeljstvo kao visokorizična djelatnost po ozljedama na radu nalazila se na šestome mjestu.

Propusti, uočeni kod poslodavaca, koji uzrokuju nastanak ozljeda na radu su rad s neispravnim sredstvima rada kao posljedica neredovitog ispitivanja radne opreme, neizvršavanje obveze procjene rizika, rad radnika koji nisu osposobljeni za rad na siguran način, rad radnika na poslovima s posebnim uvjetima rada, a da prethodno nije utvrđeno ispunjava li radnik potrebne posebne uvjete, neorganiziranje pružanja prve pomoći, neobavještavanje inspektora o ozljedama na radu i dr.

Naglasak je ove kampanje na prevenciji i osvješćivanju poslodavaca i radnika o nužnosti provedbe i primjene mjera zaštite na radu te na poruci poslodavcima da zaštitu na radu ne gledaju kao na trošak nego kao na investiciju. Istraživanje na razini Europske unije pokazalo je da se na 1 euro uložen u zaštitu na radu vraća 2,2 eura, što nije zanemarivo. Troškovi ozljeda na radu, smrtnih slučajeva i profesionalnih bolesti iznose 3-4 posto BDP-a u Hrvatskoj. Kada bi se taj novac uložio u proizvodnju, hrvatsko bi gospodarstvo ostvarilo velike benefite.

Sigurna, trajna, odgovorna i preventivna provedba zaštite na radu treba biti dio poslovne strategije svakog poduzetnika i potvrda njegove društvene odgovornosti u poslovanju.

U sklopu kampanje STOP (Sigurno+Trajno+Odgovorno+Preventivno) ozljedama na radu izrađeno je 6 vodiča o ozljedama na radu, procjenama rizika, unutarnjem nadzoru, izboru povjerenika, planu mjera i aktivnosti za unapređivanje zaštite na radu. Vodiči su dostupni na web-stranici Zavoda za unapređivanje zaštite na radu, rekla je Ivana Teklić  te predložila svima da ih koriste kako bi si olakšali organizaciju i provedbu zaštite na radu u svojim tvrtkama.