Strukovna grupacija trgovine hranom i pićima aktivna u traženju rješenja zapošljavanja kvalificirane radne snage u trgovinama

Objavljeno: 21. 11. 2017. , Ažurirano: 05. 12. 2017.

U Županijskoj komori Split 30. studenoga održana je 1. sjednica Strukovne grupacije trgovine hranom i pićima pri ŽK Split na kojoj se aktivno raspravljalo o nužnosti pronalaska kvalitetnog rješenja problematike nedostatka kvalificirane radne snage u trgovinama i na lokalnoj i na nacionalnoj razini.

Hrvatska gospodarska komora potaknuta problemima svojih članica zbog otežanog sudjelovanja u postupcima javne nabave koja se provodi u RH, ali i svjesni nedovoljne informiranosti naručitelja o postojanju kvalitetnih i cijenom konkurentnih domaćih proizvoda, pokrenula je 2016. godine izradu online Kataloga hrvatskih proizvoda te su kratke informacije o njemu predstavljene članicama Grupacije.

Sjednici je prisustvovao i aktivno sudjelovao predstavnik HZZ-a, Regionalnog ureda Split Renato Jerončić, koji je sudionicima sjednice kratko predstavio stanje na tržištu rada Splitsko-dalmatinske županije s osvrtom na kretanja na regionalnom tržištu rada te zaposlenost i fluktuacije u djelatnosti trgovine.

Predsjednik Grupacije Nedjeljko Zec nazočnima je ponudio moguće rješenje za pronalazak potrebne radne snage u trgovinama plaćenom prekvalifikacijom struka koje nisu trgovačkog, ekonomskog ili komercijalnog profila (evidentirane na HZZ-u), tako da one završe besplatni tečaj u trajanju od jednog semestra, uz stimulaciju od oko 2.000,00 kn.

Usuglašen je zajednički stav o potrebi produbljivanja suradnje i poslovnih odnosa s malim i srednjim hrvatskim proizvođačima tako da bi im se ponudilo bolje pozicioniranje njihovih proizvoda na policama u trgovinama, naravno uz obostrani dogovor za postizanje  optimalnog benefita i za proizvođače i za trgovce.

Prilagodba Zakonu o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom najviše pogađa trgovačka društva čiji ukupni godišnji prihod i ukupan godišnji prihod povezanih društava s trgovcem prelazi iznos od 100.000.000,00 kn.