Grupacija jahti s profesionalnom posadom HGK u ŽK Split održala svoju prvu sjednicu

Objavljeno: 07. 04. 2017. , Ažurirano: 14. 04. 2017.

U petak, 7. travnja, u Županijskoj komori Split, Grupacija jahti s profesionalnom posadom HGK, kojom predsjeda Jere Gaćina, održala je svoju prvu sjednicu na kojoj se govorilo o nelojalnoj konkurenciji hrvatskim turističkim brodarima, problematici ljetnih i zimskih vezova, poboljšanju procedure prijave rada na crno u suradnji s nadležnim tijelima te mogućnostima dobivanja znakova Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko.

Grupacija, već od osnutka, djeluje na temu nelojalne konkurencije hrvatskim turističkim brodarima prema Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i drugim mjerodavnim institucijama. Rezulatat brojnih sastanaka u resornim ministarstvima, na kojima su bili prisutni i ostali dionici, novi je Pravilnik o uvjetima za obavljanje djelatnosti iznajmljivanja plovila sa ili bez posade i pružanje usluge smještaja gostiju na plovilu, koji bi trebao stupiti na snagu 1. svibnja ove godine. Pravilnik je dostupan na službenim stranicama Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u rubrici Propisi u donošenju.

Ljetni i zimski vezovi nose opetovane probleme na sezonskoj razini. Problemi uključuju premalen broj vezova za jahte s profesionalnom posadom u ljetnim destinacijama, previsoke cijene veza u odnosu na ostale turističke brodare, ali i nemogućnost plaćanja veza drugim načinima naplate osim gotovinom (npr. kreditnim karticama).

Smatra se neučinkovitim prijava rada na crno telefonskim putem. Mjerodavne institucije zbog nedostatka kadrova i zbog nedovoljno obrazovanih kadrova ne mogu brzo reagirati. Smatra se da bi bilo potrebno otvoriti jednoobrazan kanal prema nadležnim institucijama, prema uzoru na aplikaciju e-crew, putem kojega bi se na prave adrese slala i žurno stizala prijava prekršitelja. Smatra se da bi pismena prijava tražila pismeni odgovor te bi mjerodavne institucije morale organizirati i bolju neposrednu reakciju.

Grupacija je izrazila interes i za znakovima Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko koje su im na sastanku predstavili djelatnici Komore.

Brodari okupljeni u Grupaciji aktivno djeluju na rješavanju problema, s ciljem zaštite interesa hrvatskih turističkih brodara u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture te ostalim mjerodavnim institucijama.