Nazočni na Poslovno-znanstvenom klubu
Izvor: ŽK Bjelovar
Autor: Miljenko Juratovac

U ŽK Bjelovar održan Poslovno-znanstveni klub na temu Industrije 4.0

Objavljeno: 22. 03. 2017. , Ažurirano: 30. 03. 2017.

U srijedu, 29. ožujka 2017. održan je sastanak Poslovno – znanstvenog kluba na temu Industrija 4.0 - Prilika za novi iskorak, koji je organizirala Županijska komora Bjelovar i Odjel za tehnološki razvoj i IT Sektora za industriju i IT Hrvatske gospodarske komore.

Emil Perić, voditelj odjela za tehnološki razvoj i IT Hrvatske gospodarske komore predstavio je osnove digitalnog obilježja Industrije 4.0 i preduvjete koji moraju biti ispunjeni kako bi tvrtka mogla koristiti prednosti tog sustava, poput blizine prometnica i telekomunikacija visoke kvalitete prijenosa podataka.

Nakon tog izlaganja, prof. Franjo Jović s Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku govorio je o sustavu kvalitete u Industriji 4.0. s primjerom analize poslovnog modela upravljanja proizvodnim procesima tvornice keramičkih pločica u Orahovici.

Nakon izlaganja održana je rasprava o potrebi i spremnosti hrvatskoga gospodarstva za uključivanje u Industriju 4.0. Zaključeno je da nije u svim slučajevima ekonomski opravdano uvoditi tvrtku u proces prilagodbe Industriji 4.0, jer određene vrste finalnih proizvoda ne bi bile dobro prihvaćene na tržištu ukoliko bi im cijena znatno porasla zbog povećanja kvalitete ili dodatnih tehničkih karakteristika koje nisu nužno potrebne.