Izvor: Pixabay

Poslovno raspoloženje na razini EU i dalje se poboljšava


Objavljeno: 27. 04. 2017. , Ažurirano: 28. 04. 2017.


I u travnju je na razini EU nastavljen rast ESI (Economic Sentiment Indicator) indeksa koji traje od početka godine. Taj pokazatelj, koji prati poslovno raspoloženje u industriji, uslugama, građevinarstvu, trgovini na malo te kod potrošača temeljeno na očekivanjima, ali i stvarnim pokazateljima poput kretanja proizvodnje, stanja narudžbi, zaliha, broja zaposlenih, dosegnuo je vrijednost od 110,6, dakle dva postotna boda više nego u siječnju i čak 5,7 postotnih bodova više nego u travnju prošle godine.

Pozitivna kretanja zabilježena su kod svih sektora obuhvaćenih istraživanjem. Najveći rast optimizma u odnosu na siječanj bilježi sektor građevinarstva iako u njemu i dalje prevladavaju pesimistična očekivanja, što rezultira negativnim saldom odgovora. Slijede uslužni sektor te sektor maloprodaje. U odnosu na isti mjesec prošle godine, građevinarstvo je također sektor koji je smanjenjem negativnog raspoloženja najviše utjecao na poboljšanje ukupnog ESI indeksa, ali se na drugomu mjestu našla industrija.

U industrijskom se sektoru povećava broj ispitanika koji na osnovi postojećih narudžbi procjenjuju da će im trenutni kapaciteti biti nedovoljni, očekivanja o kretanju izvoza su stabilna, ali uz ocjenu da se konkurentnost u odnosu na globalno okruženje povećava, a poboljšavaju se i očekivanja u pogledu novih narudžbi.

U skladu s tim, optimističnija su i očekivanja u pogledu rasta proizvodnih investicija. Tako se nakon prošlogodišnjeg šoka izazvanog Brexitom može zaključiti da Europsku uniju trenutno ne obilježavaju unutarnji ili vanjski čimbenici koji bi doveli do negativnih kretanja ESI indeksa. Očekivanja po članicama ipak se znatno razlikuju. Najveći rast poslovnog raspoloženja na godišnjoj razini bilježe Austrija, Finska i Mađarska što je jedino kod Mađarske u skladu s procjenama Europske komisije o znatnijem dinamiziranju rasta BDP-a. Istovremeno se samo kod Italije bilježi pad ESI indeksa na godišnjoj razini koji se podudara s očekivanjima da će Italija u ovoj godini biti najsporije rastuće gospodarstvo EU.

Hrvatska je prema tom pokazatelju u zlatnoj sredini. Vrijednost ESI indeksa je u odnosu na prošlogodišnji travanj povećana za 5,3 postotna boda, odnosno približno rastu na razini EU. Međutim, može se pretpostaviti da su događanja oko Agrokora u travnju utjecala na znatniji pad vrijednosti indeksa u odnosu na prethodni mjesec, ali uz i nadalje najveću vrijednost u proteklih godinu dana ako se zanemari rekordni ožujak.