Autor: HGK ŽK Osijek

ŽK Osijek s hrvatskim vinarima posjetila vinarije u Villány u Mađarskoj

Objavljeno: 11. 10. 2017. , Ažurirano: 31. 10. 2017.

HGK Županijska Komora Osijek u suradnji s Agrarnom komorom Pečuh organizirala je 26. listopada za vinare s područja istočne Hrvatske jednodnevni posjet vinarijama u Villány, Mađarska. Ovom zanimljivom stručnom posjetu odazvalo se dvadeset i pet predstavnika iz desetak vinarija u istočnoj Hrvatskoj.

Villány je najrazvijenija od 22 vinske regije u Mađarskoj, područje je gdje se vinova loza uzgaja od Rimljana, a tu se nalazi dvjestotinjak vinarija, kušaonica i podruma. Villány je poznat po proizvodnji crnih kvalitetnih i vrhunskih vina, a najzastupljenije sorte su pinot crni, frankovka i portugizac.

Hrvatski vinari su ovom prilikom mogli saznati kako i na koji način naši susjedi u poznatoj vinskoj regiji rade vinski turizam - što sve nude, po kojim cijenama te na koji način. Obišli su tri vinarije različitih kapaciteta proizvodnje - malu, srednju i veliku te Teleki Zsigmond, srednju školu za vinare i vinogradare, Villány gdje se mladi ljudi obrazuju i osposobljavaju te im se omogućava da budu proizvođači vina od početka do kraja, što znači od uzgoja vinograda,  do berbe grožđa, prerade, tehnologije, i njege u vrlo modernom vinskom podrumu škole. Svaki učenik ima svoju mali bačvicu i odgovoran je od početka do kraja za svoje vino.

U sklopu stručnog posjeta hrvatski vinari su mogli vidjeti koje sve zanimljivosti nude vinarija Vylyan i vinarija Bock sa svojim impozantnim vinskim podrumom koji se prostire na 5.000 kvadratnih metara.