Izvor: HGK

Održana zajednička sjednica Strukovne skupine komunalnog gospodarstva i Strukovne skupine gospodarenja otpadom i zaštite okoliša HGK – ŽK Rijeka

Objavljeno: 23. 11. 2017. , Ažurirano: 24. 11. 2017.

U HGK – Županijskoj komori Rijeka 15. studenoga održana je zajednička sjednica Strukovne skupine komunalnog gospodarstva i Strukovne skupine gospodarenja otpadom i zaštite okoliša HGK – Županijske komore Rijeka. Josip Dedić, direktor tvrtke Ekoplus d. o. o., predstavio je projekt Dana otvorenih vrata Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina i pozvao predstavnike komunalnih društava na suradnju u realizaciji njihovih zajedničkih aktivnosti. Dan otvorenih vrata održat će se 25. studenoga, a Marišćina će toga dana biti otvorena građanima i novinarima kojima će na raspolaganju biti djelatnici Ekoplusa d. o. o.

Tema je sjednice bila i Uredba o gospodarenju otpadom donesena u svibnju 2017. godine, a u primjeni je od 1. studenoga 2017. godine. Cilj je Uredbe uspostava javnog, kvalitetnog, postojanog i ekonomski učinkovitog sustava sakupljanja komunalnog otpada u svim jedinicama lokalne samouprave, u skladu s načelima održivog razvoja, zaštite okoliša, gospodarenja otpadom i zaštitom javnog interesa. Rok za prilagodbu je tri mjeseca, odnosno do 31. siječnja 2018. godine.

ZK Rijeka sjednica SS 15.11 sudionici.JPG

Sudionici strukovne skupine; Izvor: HGK

U tom razdoblju gradovi i općine moraju donijeti Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada.

Komunalna društva u roku od mjesec dana od donošenja Odluke moraju dostaviti zahtjeve za suglasnost za nove cjenike, a najkasnije do 1. 11. 2018. godine s korisnicima moraju ugovoriti način i cijenu odvoza otpada. Pred komunalnim društvima opsežan je zadatak organizacije pružanja tih usluga, a za nepostupanje po odredbama Uredbe i za gradove i općine i za komunalna društva propisane su kazne u iznosu od 100.000 do 300.000 kuna.

Zbog aktualnosti teme i relativno kratkog roka prilagodbe, za jedinice lokalne samouprave i komunalna društva dogovoreno je da će se naredna sjednica Strukovne skupine komunalnog gospodarstva i Strukovna skupina gospodarenja otpadom i zaštite okoliša održati 7. prosinca u HGK – Županijskoj komori Rijeka.