Sjednica Gospodarskog vijeća Županijske komore Karlovac
Izvor: HGK

Na sjednici Gospodarskog vijeća ŽK Karlovac predstavljena analiza županija

Objavljeno: 01. 07. 2016. , Ažurirano: 06. 07. 2016.

Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK, predstavio je analizu 'Županije – velike gospodarske razlike na malom prostoru'

Glavna tema sjednice Gospodarskog vijeća ŽK Karlovac održane 30. lipnja bila je analiza gospodarskih kretanja u županiji na temelju rezultata poslovanja poduzetnika u 2015. godini.

Kao uvod u temu, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK, Zvonimir Savić, prezentirao je nedavno objavljenu komorsku tiskovinu „Županije – velike gospodarske razlike na malom prostoru“ s posebnim osvrtom na Karlovačku županiju. Kroz zanimljivu i dinamičnu prezentaciju niza statističkih podataka, sudionici sjednice mogli su izvesti zaključke o gospodarskoj snazi županije u odnosu na državni prosjek i ostale županije. Tako je prema HGK indeksu gospodarske snage osmišljenom kroz ponderiranje osnovnih gospodarskih pokazatelja u trogodišnjim prosjecima i demografsku projekciju, Karlovačka županija rangirana na deseto mjesto.

Izlaganje o rezultatima poslovanja poduzetnika Karlovačke županije u 2015. godini, predsjednik ŽK Karlovac dr. sc. Zlatko Kuzman započeo je kratkim osvrtom na aktualne makroekonomske pokazatelje za koje je ustvrdio da nakon dugo vremena možemo govoriti o pozitivnim kretanjima. Poduzetnici Karlovačke županije su prošlu godinu završili s rastom gotovo svih financijskih pokazatelja poslovanja. Ukupni prihod ostvaren u vrijednosti 8,36 milijardi kuna veći je za 6,5 posto, dobit razdoblja u vrijednosti 799,6 za 29,2 posto a prosječan broj zaposlenih za 3,8 posto u odnosu na 2014. godinu. Najveći doprinos pozitivnim rezultatima dali su poduzetnici iz prerađivačke industrije koji u Karlovačkoj županiji ostvaruju 58 posto ukupnog prihoda cjelokupnog gospodarstva, što je znatno iznad državnog prosjeka i jedna od specifičnosti županijskog gospodarstva. Prvi puta nakon 2008. godine porast ukupnog prihoda ostvarili su i poduzetnici iz djelatnosti trgovine za 4,0 posto, dok je u građevinarstvu nastavljen trend rasta ukupnog prihoda za 11,9 posto, dobiti za 35,9 posto i broja zaposlenih za 2,7% iako ta djelatnost na nacionalnoj razini još uvijek posluje u otežanim uvjetima.

Pozitivna kretanja ostvarena su i u vanjskotrgovinskoj razmjeni te u smanjenju broja nezaposlenih. Izvoz poduzetnika Karlovačke županije konstantno se povećava u posljednjih pet godina uz pozitivan vanjskotrgovinski saldo i istovremeno povećanje udjela prihoda ostvarenih u inozemstvu u ukupnim prihodima.

Kretanje broja nezaposlenih u Karlovačkoj županiji ima bolje pokazatelje nego na državnom prosjeku. U svibnju ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine broj nezaposlenih manji je za 16,8 posto a u odnosu na 2008. godinu čak 27,2%. Ujedno je i broj zaposlenih u porastu, te su to u svakom slučaju pozitivni pokazatelji rekao je Kuzman i upozorio na istovremena negativna demografska kretanja za koja se još uvijek na pronalaze kvalitetna i dugoročna rješenja.

Zajednički zaključak nakon rasprave o prezentiranim pokazateljima na sjednici u kojoj su osim članova Gospodarskog vijeća i ostalih poduzetnika sudjelovali župan Karlovačke županije Ivan Vučić i predstavnici gradova i općina, osim pozitivne ocjene aktualnih gospodarskih kretanja na županijskoj razini je i upitna dinamika rasta i vrijednost makroekonomskih nacionalnih pokazatelja za značajniji gospodarski napredak i približavanje europskim prosjecima gospodarskih pokazatelja.