Održan skup zagorskih gospodarstvenika s ministrom poduzetništva i obrta Darkom Horvatom

Objavljeno: 10. 04. 2016. , Ažurirano: 03. 10. 2016.

U četvrtak, 7. travnja, ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat posjetio je Krapinsko-zagorsku županiju gdje je obišao tvrtke Frassinox d. o. o. u Donjoj Stubici, Pleško d. o. o. u Zaboku i Stražaplastika d. d. u Humu na Sutli, nakon čega se pridružio zagorskim gospodarstvenicima na panel-tribini u atriju Srednje škole Krapina.

Predsjednik ŽK Krapina Josip Grilec izrazio je svoje zadovoljstvo ekonomskim pokazateljima Krapinsko-zagorske županije u kojoj su vidljivi pozitivni i rastući trendovi u određenim poslovnim pokazateljima poput kontinuiranog rasta izvoza i vanjskotrgovinskog suficita, udjela prihoda ostvarenih na stranim tržištima te značaja industrijske proizvodnje u gospodarstvu.

Ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat najavio je pojednostavljenje procedura povlačenja novaca iz EU fondova, što je dosada predstavljalo veliku boljku hrvatskim poduzetnicima. Trenutni su natječaji koje raspisuju Ministarstvo regionalnog razvoja i Ministarstvo poduzetništva i obrta zatvoreni, i to zato što je u razgovoru s poduzetnicima i javnim sektorom identificirano desetak ključnih problema koji im onemogućavaju povlačenje sredstava iz strukturnih fondova. Za desetak dana može se očekivati raspisivanje ponovnih natječaja jednom drugačijom filozofijom, daleko kraćom administrativnom procedurom, kraćim rokom obrade tih projekata čiji će se učinci vidjeti već u drugoj polovici ove godine.

Ministarstvo trenutno radi na uklanjanju administrativnih prepreka u kojima država može putem zakonskih regulativa svesti takve prepreke na minimum. Postupci u vezi s plaćanjima, neplaćanjima, utjerivanjima dugova nisu u vezi samo s represivnim mjerama. U tom segmentu treba izgraditi poslovnu etiku u kojoj će poduzetnik poduzetniku plaćati račune, a na državi je da podmiri svoje obveze u roku od 30 dana. Dakle, mehanizmi koje ima država će već tijekom ove godine dati rezultate. Nadalje, što se tiče dugovanja poduzetnika, u procesu je osmišljavanje mehanizama njihovog reprograma, gdje će se poduzetnicima omogućiti da namire obveze prema Poreznoj upravi i svim državnim aparatima kod kojih je dug stvoren, u jednom trenutku, kroz prolongate ili obročne otplate. Također, istaknuo je da će se pozitivna suradnja s Hrvatskom obrtničkom komorom i Hrvatskom gospodarskom komorom nastaviti i dalje te da će komore dobiti neka dodatna zaduženja i javne ovlasti.

Skup je bio prilika za poduzetnike s područja Krapinsko-zagorske županije da u izravnoj komunikaciji s ministrom i pomoćnikom ministra upute na probleme s kojima se susreću u poslovanju te daju prijedloge novoj Vladi prilikom stvaranja zakonodavnog okvira. Skupu su prisustvovali predstavnici lokalnih samouprava, mediji te brojni poduzetnici i obrtnici.