Jürgen Mandl i Zlatan Fröhlich
Izvor: HGK

Održan poslovni susret hrvatskih i austrijskih gospodarstvenika

Objavljeno: 05. 04. 2017. , Ažurirano: 11. 04. 2017.

U organizaciji HGK-Komore Zagreb, Austrijskog ureda za vanjsku trgovinu, Enterprise Europe Network i Koruške gospodarske komore u Zagrebu je 3. travnja održan gospodarski susret hrvatskih i austrijskih gospodarstvenika.

„Ova konferencija je dobra prilika za uspostavljanje poslovnih odnosa u tehnologiji zaštite okoliša, graditeljstva i infrastrukture koje su jedni od najdinamičnijih gospodarskih sektora“, rekao je predsjednik HGK-Komore Zagreb Zlatan Fröhlich otvarajući poslovnu konferenciju izrazivši dobrodošlicu austrijskom izaslanstvu koje je predvodio predsjednik komore Koruške Jürgen Mandl. Predsjednik Fröhlich istaknuo je kako je Austrija jedna od najvažnijih gospodarskih partnera hrvatskog gospodarstva koja zauzima peto mjesto hrvatskog izvoznog tržišta, te kako će HGK uskoro otvoriti predstavništvo u Beču. Današnji susret nastavak je dobre dosadašnje poslovne suradnje budući je prije 10 godina potpisan Sporazum o suradnji između Gospodarske komore Koruške i Komore Zagreb.
U plenarnom dijelu ove bilateralne poslovne konferencije predstavnici Hrvatskih voda Robert Kartelo, Ministarstva zaštite okoliša i energetike dr.sc. Sanja Radović Josić i Silvija Czeisberger iz HGK-Komore Zagreb predstavili su planirane EU projekte u Hrvatskoj na području gospodarenja otpadom, odvodnje, vodoopskrbe i graditeljstva.

Hrvatsko-austrijski gospodarski susret okupio je gotovo 60 hrvatskih i austrijskih gospodarstvenika koji su vodili poslovne razgovore pronalazeći nove poslovne prilike. Sljedeći dan austrijske tvrtke su posjetile tvrtku Kamgrad d.o.o. a član uprave ove zagrebačke tvrtke Domagoj Kamenski upoznao je prisutne s poviješću tvrtke i realiziranim objektima (hoteli, poslovni i infrastrukturni objekti). Predstavnici austrijskih tvrtki su također posjetili proljetne sajmove Zagrebačkog velesajma Interklimu, Graditeljstvo, Interprotex i Emat.

Austrija je inače drugi najveći ulagač u hrvatsko gospodarstvo pa su tako austrijske tvrtke u razdoblju od 1993. do 2015. godine u Hrvatskoj investirale 5,3 milijardi eura. Hrvatski izvoz u Austriju u 2015. godini dosegao je 750 milijuna eura dok je u istoj godini uvoz iznosio 1,7milijardi eura.