Održan Okrugli stol Unaprjeđenje inovacijskog okruženja – uloga gospodarskih komora u ŽK Karlovac

Objavljeno: 06. 06. 2017. , Ažurirano: 07. 06. 2017.

„Gospodarske komore ključne su u poticanju gospodarstva i poduzetništva, a posebice su bitne za male poduzetnike i poduzetnike početnike, uključujući i inovatore te se i u tom smislu trebaju razvijati njima namijenjene usluge. Tu Županijska komora Karlovac sa svojim aktivnostima daje odličan primjer“, kazao je na okruglom stolu Unaprjeđenje inovacijskog okruženja – uloga gospodarskih komora Marko Vuković, istaknuti inovator i vlasnik tvrtke HS Produkt d. o. o.

ŽK Karlovac organizirala je ovo događanje 2. lipnja u suradnji s partnerskim susjednim komorama – Privrednom komorom Unsko-sanskoga kantona iz Bihaća i Gospodarskom zbornicom Dolenjske i Bele Kraljine iz Novog Mesta, s kojima već niz godina uspješno surađuje i na temelju sporazuma o komorskoj suradnji. Povod je bilo izlaganje inovatora iz susjednih prekograničnih regija posredstvom gospodarskih komora na iKA-i 12 – Izložbi inovacija Karlovac koja se od 30. svibnja do 2. lipnja održavala u Karlovcu. Namjera je bila razmjenom iskustava u problematici inventivnog rada i predstavljanju aktivnosti triju komora u tom području, otvoriti mogućnost nove suradnje ili zajedničkih projekata i na ovoj temi.

Tako je predsjednik karlovačke komore Zlatko Kuzman predstavio uslugu Sustav savjetovanja poduzetnika i projekt Razvojni centar – Inkubator za poduzetnike početnike te se osvrnuo na suradnju s Udrugom inovatora Karlovačke županije i zajedničke aktivnosti od kojih je upravo iKA – Izložba inovacija Karlovac jedna od najznačajnijih. Tomaž Kordiš, direktor gospodarske komore iz Novog Mesta, predstavio je projekt Inovacije koji se odnosi na izbor najboljih inovacija prema unaprijed definiranim kriterijima. U bihaćkoj komori direktor Nihad Šušnjar istaknuo je da je u tijeku osnivanje prvog coworking spacea namijenjenog inovativnim i IT tvrtkama.

Uz predstavnike triju komora na okruglom stolu sudjelovali su Marko Vuković kao jedan od vodećih hrvatskih inovatora i poduzetnika te Marko Bubaš, predsjednik Udruge inovatora Karlovačke županije. "Karlovačka udruga jedna je od najuspješnijih hrvatskih udruga inovatora, istaknuo je Bubaš", upravo zahvaljujući, s jedne strane, administrativnoj i stručnoj potpori Županijske komore Karlovac i, s druge, tome što njeni članovi dolaze najvećim dijelom iz vodećih županijskih industrijskih tvrtki.

Sudionici su se suglasili da su problemi inovatora gotovo identični u trima regijama, od nedovoljnih znanja o intelektualnom vlasništvu i njegovu značaju za poslovanje, do nedostatka vlastitih sredstava i poteškoća u pronalasku partnera za financiranje i komercijalizaciju inovacije, nedovoljne i neučinkovite suradnje inovatora i znanstvene zajednice, nedostatka kvalificirane radne snage i specifičnih znanja i ostalog. K tomu, zaključili su, tri komore nastavit će razmjenu informacija o ovoj temi i nastaviti suradnju radi umrežavanja inovativnih poduzetnika i promocije inovativnih projekata i proizvoda.