Delegacija Odbora njemačkog gospodarstva za istočnu Europu u službenom posjetu HGK
Izvor: HGK

Njemački gospodarstvenici zainteresirani za projekte HGK

Objavljeno: 28. 02. 2017. , Ažurirano: 01. 03. 2017.

Želimir Kramarić, potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU, primio je u Hrvatskoj gospodarskoj komori u utorak, 28. veljače delegaciju Odbora njemačkog gospodarstva za istočnu Europu (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) predvođenu članom uprave Januszom Kulikom.

Potpredsjednik Kramarić njemačkoj je delegaciji najavio otvaranje predstavništva HGK u Münchenu, što smatra ključnim momentom za daljnje intenziviranje bilateralne gospodarske suradnje. Institucionalna se suradnja i do sada odvijala kroz zajedničke aktivnosti i projekte poput implementacije dualnog sustava obrazovanja, za što je HGK pronašla partnera u AHK - Njemačko-hrvatskoj industrijskoj i trgovinskoj komori.

Uz internacionalizaciju poslovanja Kramarić je kao jedan od najvažnijih komorskih projekata izdvojio i digitalizaciju, nužnu za razvoj gospodarstva u cjelini. HGK je svjesna i potrebe korištenja EU fondova pri čemu postoji prostor za uspostavu suradnje njemačkih i hrvatskih tvrtki, koje bi iz raspoloživih sredstava mogle financirati zajedničke projekte inovacija i razvoja.

Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize, održao je kratku prezentaciju o predviđanjima gospodarskog rasta za Republiku Hrvatsku u 2017. te se kratko osvrnuo na pozitivne trendove u gospodarstvu.

S obzirom da je HGK fokusirana na daljnje ojačavanje gospodarskih odnosa s Njemačkom, potpredsjednik Kramarić predložio je organizaciju gospodarskog foruma već tijekom ove godine, za što su predstavnici Ost-Ausschussa iskazali velik interes.

Ost-Ausschuss utemeljen je 1952. godine i najstarija je regionalna inicijativa njemačkog gospodarstva te danas broji više od 170 njemačkih tvrtki i udruženja koje su aktivni članovi, a članice Ost-Ausschussa su brojnje njemačke značajne tvrtke poput Adam Opel AG; AEG Industrial Engineering AG, AIRBUS Group, ALSTOM Deutschland AG, BASF SE, Bayer AG, Berlin-Chemie AG, Deutsche Bahn AG, Deutsche Telekom AG i druge.