Izvor: Shutterstock

Lucija Orešić, vlasnica tvrtke Dubrovačka kuća d.o.o., Dubrovnik

Objavljeno: 20. 09. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

Mali sam privatni poduzetnik koji je kroz dva društva na tržištu prisutan nekih 25 godina. Prije 15 godina uz ostale djelatnosti prva sam registrirala proizvodnju tradicionalnih slastica od mediteranskog voća i tu postigla lijepe rezultate, brojne nagrade i zadovoljstvo da sam pionir među danas mnogim sličnim uspješnim proizvođačima. Za moj uspjeh i razvitak ove proizvodne grane iznimno je važna upravo podrška HGK-a jer mi je kao malom proizvođaču pomogao da svoje proizvode izložim na domaćim i inozemnim sajmovima na koje sama nikad ne bih uspjela doći. Ti sajmovi su mi pomogli da spoznam sve o svom proizvodu i sličnim proizvodima u inozemstvu. Upoznala sam domaće i inozemne slične proizvođače s kojim sam ostvarila suradnju u daljnjoj proizvodnji i plasmanu proizvoda. Iz tih susreta dogodilo se nekoliko ekskluzivnih izvoza u čemu mi je pomoć Komore u rješavanju papira bila neprocjenjiva. Omogućila nam je prve informacije i besplatne radionice u svladavanju novih propisa u proizvodnji hrane i plasmana na sva tržišta. Posebno je pozitivna uloga Komore u svim vrstama potpore ženskom poduzetništvu. Upoznala nas je i povezala s poduzetnicama u svijetu. Rezultat toga je i iznimno aktivan ogranak udruge Krug u Dubrovniku, a nedavno je osnovana i ženska proizvodna zadruga Radilice.

HGK je posebno važan za mala trgovačka društva jer je on njihov jedini predstavnik u organiziranju raznih lokalnih gospodarskih događanja i natječaja. U svim takvim događanjima favorizirani su proizvođači organizirani u Obrtničkoj komori. Zbog svega navedenog, želim i dalje ostati član s pravom glasa jer je Komora jedini predstavnik malih trgovačkih društava koji samostalno nemaju nikakvu snagu u odnosu s Obrtničkom komorom ili s nekim HGK-om koji bi predstavljao samo velike poduzetnike. Očekujem da promjene unutar Komore idu prema boljoj organizaciji te da svim svojim članovima bez obzira na veličinu pruži što širu potporu u daljnjem razvoju.