Izvor: Pixabay

Ljiljana Kukec, predsjednica Hrvatske udruge za franšizno poslovanje i potpredsjednica Europske franšizne federacije

Objavljeno: 19. 09. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

Hrvatska udruga za franšizno poslovanje uspješno surađuje s HGK-om od 2003. godine na promociji i popularizaciji franšiznog poslovanja u Hrvatskoj. Na glavnim našim aktivnostima kao što su 5. međunarodni sajam franšiza FIP i 8. međunarodni franšizni forum uvijek su nas podržavali kao partneri. Godine 2009. bili smo partneri Europskoj franšiznoj federaciji u organiziranju Dana razmjene iskustva u Zagrebu, gdje nam je isto tako HGK odmah izašao u susret i organizirao taj važan događaj u svojim prostorijama.

Kad god nam zatreba sugovornik pri organizaciji naših evenata, možemo se obratiti HGK-u i uvijek ćemo dobiti nekoga s kime možemo o tome razgovarati. Mislim da nam je HGK potreban za naš rad, a njegova mreža ureda i kontakata može biti velika pomoć svakom poduzetniku kao što je bila našim članovima. Sada dogovaramo suradnju na organizaciji udruženja za franšize unutar Komore što bi značajno pomoglo boljoj informiranosti naših poduzetnika o ovom načinu širenja poslovanja, ali bi pomoglo i primateljima u medijaciji između davatelja i primatelja franšize kao i u edukaciji jer bi takvo udruženje moglo raditi na edukaciji i razmjeni iskustava. HGK je zainteresiran za osnivanje inkubatora za franšize uz suradnju s našom udrugom što bi bila velika pomoć promociji hrvatskih poslovnih modela i njihovoj internacionalizaciji.

Držim da prostora za poboljšanja ima, primjerice u donošenju odluka. Iznijet ću jedan primjer: dogovorili smo odličnu suradnju za odlazak naših franšizodavaca na sajam franšiza u Pariz (najjači te vrste u Europi) i u ime HGK-a smo ispregovarali odlične uvjete, no nakon šest mjeseci još uvijek nemamo potvrdu hoće li biti sufinanciran ili ne. Razlika u financiranju tog nastupa je velika - ovisno o tome hoće li HGK sudjelovati ili ne. Vjerujem da će se i to sada s novim snagama koje su stigle i s drugačijim pristupom promijeniti i da će se odluke donositi brže, što je u interesu naših poduzetnika.