Izvor: Organizacijski odbor 12. MGZSA
Autor: HGK ŽK Vukovar

Izvješće s 2. sjednice Organizacijskog odbora 12. Međunarodnoga gospodarsko-znanstvenog skupa o akvakulturi


Objavljeno: 20. 10. 2016. , Ažurirano: 17. 01. 2017.


Organizacijski odbor 12. Međunarodnoga gospodarsko-znanstvenog skupa o akvakulturi na svojoj je 2. sjednici, 11. listopada na Ribnjačarstvu Poljana d. d. u Kaniškoj Ivi, potvrdio da će se ubuduće skup održavati svake druge godine (s mogućnošću organiziranja tematskih skupova ili predavanja između planiranih skupova).

Nakon rasprave i usklađivanja s programskim smjernicama skupa, Organizacijski je odbor potvrdio programsku shemu prema kojoj rad počinje plenarnim skupom, pozdravima i uvodnim predavanjima, nastavlja se po sekcijama - tehnologija/ekonomika uzgoja i znanstvena predavanja, a završava također plenarnim skupom koji će obuhvatiti raspravu i prijedlog zaključaka.

Izlaganja na skupu organizirat će se kao pozivna (stručno-izvještajna) u uvodnom dijelu i stručno-edukativna u radnom dijelu skupa koji će biti podijeljen po sekcijama.

Izlagači:

  • HGK - Udruženje ribarstva i prerade ribe,
  • Ministarstvo poljoprivrede (Uprava za ribarstvo i Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane),
  • Agencija za poljoprivredno zemljište,
  • Državni zavod za zaštitu prirode - „Alohtone vrste“ te „Uloga ribnjaka u održavanju eko-sustava“,
  • Paolo Bronzi - „Uzgoj jesetre i proizvodnja kavijara: globalna perspektiva”,
  • Eurofish-Ekaterina Tribilustova - “Tržište ribe i potrošački trendovi u EU”,
  • Akva Group Denmark-Jens Jensen - “Preduvjeti za uspješan uzgoj u recirkulirajućim sustavima”,
  • Ivan Katavić - “Stanje i smjernice akvakulture EU”,
  • Klaster Marikultura-Antun Pavlović - “Školjkarstvo u Hrvatskoj – Utjecaj predacije“,
  • Konzultantska agencija - „Mogućnosti korištenja EU fonda za pomorstvo i ribarstvo“,
  • Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) - „WWF i ribarstvo“,te
  • Udruga uzgajivača pastrva - „Štete na hladnovodnim ribnjacima uzrokovane predatorima“.

Izlaganja za radni dio skupa (genetika, patologija, nutricionizam…) izabrat će iz pristiglih sažetaka Programski odbor 12. Međunarodnoga gospodarsko-znanstvenog skupa o akvakulturi.

Ističe se da je skup značajan i kao prilika za promišljanje o potencijalima akvakulture kao gospodarske grane (u tradicionalnom ekstenzivnom ili u tehnološki naprednijem intenzivnom uzgoju u RAS sustavima) koja bi Vukovaru i Slavoniji mogla vratiti ulogu važnog proizvođača hrane.

Na prethodnih 11 Međunarodnih gospodarsko-znanstvenih skupova o akvakulturi ostvarena je suradnja s 29 fakulteta, osam instituta, s dvije akademije i nekoliko međunarodnih krovnih institucija u području akvakulture, poput FEAP-a (Federation of European Aquaculture Producers) i Eurofisha (International Organisation for development of fisheries and aquaculture in Central and Eastern Europe).

Predstavljeno je 276 znanstvenih radova, A sudionici Skupa dolazili su iz 14 zemalja i, uz znanstvene referate, na Savjetovanju su donošene i strateške odluke i smjernice o stanju, mogućnostima i perspektivama akvakulture Republike Hrvatske.